Починал американски пациент по трансплантација на човечки измет

Американската агенција за храна и лекови забрани да се врши трансплантација на микрофлора од човечки измет, откако еден пациент почина веднаш по трансплантацијата.

Постапката на пресадување на фекална микрофлора се покажа како напредна метода за лекување на одредени биолести на дигестивниот систем. Докторите при оваа процедура земаат измет од здрав дарител и го вградуваат во цревата на човек со пореметена цревна флора.

Иако оваа терапија за многумина беше гадна и нецивилизирана , до сега се сметаше дека станува збор за процедура во која не може да има негативни последици.

Но , сега почина еден пациент , а вториот , кој добил измет од истиот дарител е во тешка состојба. Докторите направиле дополнителни анализи и утврдиле дека здравиот дарител има бактерија Ешерихија во изметот , која произвела ензим отпорен на антибиотици.

Докторот Питер Маркс, директор на центарот за биолошка проценкаи истражувања на американската агенција за храна и лекови , рече дека агенцијата забранила одреден број клинички истражувања се додека не се докаже дека при трансплантацијата ФМТ се преземени сите мерки за безбедност.

Млади од Кичево дебатираа за влијанието на насилството од видеоигрите

Во Кичево  денеска се одржа дебата на тема „Дали видео игрите кои содржат насилство се соодветни за млади".

Дебатата е дел од проектот „Зајакнување на отпорноста кон насилен екстремизам на локалните заедници во Македонија" подржан од Британска Амбасада и Амбасада на Кралството Холандија во Скопје.

– Овој проект има цел да даде поддршка на националната стратегија и акциониот план за борба против насилен екстремизам преку зајакнување на соработката помеѓу локалните чинители, вклучувајќи лидерите на граѓанското општество, верските заедници, младите и локалните и централните власти поврзано со спречување и борба против насилен екстремизам преку креирање Тимови на Акција во Заедницата (ТАЗ) во три пилот општини, Чаир, Гостивар и општина Кичево, вели кординаторот на Младинскиот Совет на општина Кичево Арбен Ристеми./МИА

Претставен новиот Волво на хибриден погон (ВИДЕО)

Актуелниот Волво Ѕ60 ја доби најсилната погонска верзија со 390 Кс во комбинација на бензински и електромотор.

Третата генерација на Ѕ60 доаѓа со моќен Т8 плаг-ин хибрид. Турбо бензинецот има 303 КС , а електромоторот дополнителни 87 КС , а силата од 390 КС е распоредена на сите четири тркала со помош на 8- брзинскиот менувач.

На 100 км/час стигнува за 4,6 секунди , а од Волво велат дека оваа лимузина троши само 1,6 литри бензин на 100 км.

Емисијата на јаглероден диоксид е само 39 грама на поминат километар. Самостојно со батериите новиот Волво може да помине 58 километри.

Отворена најголемата гаража за велосипеди на светот (ВИДЕО)

Во холандскиот град Утрехт , под централната железничка станица е отворена најголемата гаража за велосипеди на светот.

Гаражата има капацитет од 12 500 велосипеди . Холандија , со население од 17 милиони има дури 23 милиони велосипеди и во просек секој жител на оваа земја на велосипед минува 18 минути дневно.

Утрехт е еден од водечките велосипедски градови во светот , па не зачудува што токму таму е изградена најголемата гаража.

Пред две години бил отворен првиот дел од паркингот со капацитет од 7 500 велосипеди , а сега е целосно завршен големиот проект. паркингот е на три ката и работи 24 часа.

притисни ентер