Тинејџер од Полска го нарекол принцот Хари предавник на расата и завршил во затвор

Тинејџер од Полска , припадник на неонацистичка група , кој го нарече британскиот принц хари за предавбник на расата по женидбата со Меган Маркл , е осуден на над четири години затвор.

Михал Шевчук (19) објави фотографија од принцот Хари како држи пиштол на слепоочницата со текст ,,Се гледаме подоцна , предавнику на расата.” , сугерирајќи дека војводата од Сасекс треба да се убие.

Тој ја објавил фотографијата неколклу месеци по венчавката на принцот со Меган Маркл, чија мајка е афроамериканка.

Шевчик заедно со 18- годишниот Оскар Дан – Кочоровски признаа вина за поттикнување на национализам. Тој доби четири години и три месеци затвор , додека Дан – Кочоровски е осуден на 18 месеци затвор.

МВР: Во текот на изборниот молк регистрирани осум настани

Во текот на изборниот молк регистрирани осум настани, шест во Скопје, по еден Струмица, Гевгелија и Велес.

За време на предизборниот молк, до 07 часот односно отворање на избирачките места, биле регистрирани осум настани од кои шест биле на подрачјето на СВР Скопје и по еден на подрачјето на СВР Струмица – Полициска станица Гевгелија и еден на подрачјето на СВР Велес.

Од МВР соопштија дека на подрачјето на СВР Скопје, во село Виниче и село Љубанци биле забележани закачени знамиња на политичка партија во близина на гласачки места. По интервенција на избирачките одбори знамињата се отстранети.

– Во село Брњарци во близина на избирачко место забележан е плакат на политичка партија, кој бил отстранет од избирачкиот одбор. Во близина на основното училиште „Његош" (каде што има четири гласачки места) испишани биле графити во врска со изборите. Исто така, во близина на пензионерски дом „Автокоманда" (каде што има две гласачки места) биле испишани графити во врска со изборите. Биле известени избирачките одбори и во тек е отстранувањето на графитите. Во 06.00 часот во Полициската станица Центар било пријавено дека во дворот на основното училиште „Никола Вапцаров", во близина на гласачко место биле забележани плакати од политичка партија, кои биле отстранети од избирачкиот одбор. Во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во Богданци биле расфрлани повеќе флаери од политичка партија. Додека, пак во СВР Велес било пријавено дека во близина на избирачко место бр. 2135 имало испишани графити во врска со изборите. Бил извршен увид, се наведува во денешното соопштение од МВР .

Излезноста во Крива Паланка 11,46 отсто од обработени 31 избирачко место

Од обработени податоци од 31 од вкупно 47 избирачки места во Општина Крива Паланка излезноста до девет часот изнесува 11,46 отсто, информира претседателот на Општинската изборна комисија Крива Паланка, Душко Арсовски.

Тој рече дека во одредени избирачки места во пооддалечените рурални средини има пад на системот за обработка на податоците.

И од Општинската изборна комисија во општина Ранковце сè уште не можат да го објават процентот на излезност, поради пад на системот, информира претседателот на ОИК, Ранковце, Даниел Крстевски.

Инаку, во овие две општини на вкупно 60 избирачки места на кои своето избирачко право ќе го остварат вкупно 19.975 граѓани.

Во Општина Крива Паланка право на глас имаат 16.965 граѓани, кои гласаат на вкупно 47 избирачки места, а на 13 избирачки места своето право на глас ќе можат да го остварат 3010 жители на Општина Ранковце.

Канал 5 на избирачките места во Шуто Оризари

Граѓаните на Македонија денеска гласаат на десеттите парламентарни избори.

Гласањето почна во седум часот, а ќе трае ’ до 21 часот.

Екипа на Канал 5 го следи изборниот процес во Шуто Оризари.

Од Шуто Оризари се јавува Сунаи Сабриоски . Како е во Шуто Оризари има ли раздвиженост? Каква е излезноста во оваа скопска општина ?

Во видеото погледнете го целиот извештај.

притисни ентер