На продажба најславниот автомобил на светот (ВИДЕО)

Меѓу автомобилите , кои стекнаа слава во филмовите секако се издвојува еден класик од 60 – тите години на минатиот век.

Станува збор за Астон Мартен ДБ5, кој го возеше Џејмс Бонд во дури два филма и тоа во ,, Goldfinger”  и ,,Thunderball” . Аукциската куќа Сотбис ќе понуди еден од вкупно трите вакви автомобили , направени само за снимањето на филмовите.

Во автомобилот има се што може да се види и во Бонд филмовите. Има оружје, табличка штосе превртува о совозачко седиште , кое може да се катапултира . Позната е и историјата на овој автомобил .

По снимањето на Thunderball , автомобилот го откупил познатиот колекционер Лорд Ентони Бамфорд , по што 35 години бил изложен во музеј. Конечно бил продаден во 2006 , а аукциската куќа од темел го реставрирала.

Сега повторно е на продажба ова лето како дел од манифестацијата "An Evening with Aston Martin" , што се одржува во британското одморалиште Пебл Бич.

Се очекува дека почетната цена на овој Астонмартин нема да биде пониска од 5 милиони долари.

Фото: Мечка ги изненади гостите во хотелот

Ова се случило во еден хотел на Белите планини во Њу Хемпшир САД.

Оваа фотографија ја направил вработен во хотелот, сакајќи да го фотографира изгрејсонцето во раните утрински часови, го дочекала огромна црна мечка како шета низ терасата на хотелот.

Од која земја доаѓаат најдобрите автомобили?

Генерално се мисли дека најдобри возила се прават во Германија и Јапонија, но голема конкуренција преставуваат Франција и Италија.

На европскиот пазар главни ривали се Германците и Италијаните , тие се издвојуваат по добриот дизајн и квалитетот на моторите, сегменти во кој тешко може некој да им парира.

Видео: Какво е летањето со рускиот борбен авиот ТУ- 160

Руските авиони редовно летаат над неутралните води, еве како тоа изгледа.

Во ова видео е претставено полетувањето, летот и слетувањето на рускиот борбен авион ТУ-160.

притисни ентер