Уапсен убиецот на германскиот политичар- државата шокирана од коментарите

Полицијата во сојузната покраина Хесен објави дека уапсила осомничен во случај на убиениот демократски политичар Валтер Лубке, а германските медиуми во понеделникот објавија дека тоа се членови на ултра екстремистичка група.

"Специјалците уапсија 45-годишен маж во саботата, кој беше осомничен за убиство на Валтер Лубке", се вели во соопштението на полицијата во Касел.

Според информациите на дневникот Билд, полицијата дошла до осомничениот преку траги од ДНК пронајдени на облеката на убиениот политичарот , припадник на Христијанско-демократска унија (ЦДУ).

Политичарот Либке  имаше висока административна позиција во сојузната покраина Хесен и беше убиен рано утрото на 2 јуни во неговиот дом во близина на Касел.

Неговата смрт предизвика големо внимание на јавноста поради фактот што Либке, поради неговата поддршка за политиката за мигранти на Ангела Меркел, добивал закани од екстремните десничарски групи.

По смртта на Либке, се појавија серија пораки со одобрување на  смртта на политичарот на социјалните мрежи од крајно десничарските  екстремни кругови.

Либке во  2015 година застана во одбрана на политиката на мигрантите на Ангела Меркел и им рече на оние кои не ги делат христијанските вредности дека може да ја напуштат земјата, која изјава беше проследена со бројни смртни закани од екстремната десница.

притисни ентер