Вечерва во „Само вистина“ гости ќе бидат Павле Богоевски и Александар Пандов

Дами и господа, ако крајот го краси делото – тогаш несомнено ви подготвивме добра дебата за заокружување на оваа работна недела во вашата омилена САМО ВИСТИНА.

Острите копја на „жешкиот“ пулт денеска ќе ги вкрстат екс-независниот пратеник од законодавниот дом Павле Богоевски и аналитичарот Александар Пандов.

По нарачката на „масло во грамажа“ Павле реши да понесе одговорност - што ксмет имаше да си даде оставка а Парламентот да му ја констатира во ист ден како и оставката на Груевски, човекот за кого постојано ја искористуваше секоја прилика жестоко да го критикува?

Еден месец по аферата, дали Богоевски мисли дека токму екс-премиерот стои зад објавениот телефонски разговор?

Без многу детали од средбата Заев – Меркел, но сепак утешителни сигнали доаѓаат од Брисел, дали ќе се исполни новото ветување дека зеленото светло за почеток на преговорите земјава ќе го добие во септември?

Треба ли да се спие „на мирно уво“ или на крајот ќе бидеме „издриблани“ од големите европски сили?

Чевствувањето на Гоце Делчев ја заостри реториката меѓу Македонија и Бугарија – како македонската есенција оддеднаш стана негација за нашата историја? Ќе стане ли македонското семе жртва на „новите Хелени“?

Ќе славиме или ќе заглавиме во „Европска Македонија“? Гледајте ја и вечерашната  САМО ВИСТИНА со Павле Богоевски и Александар Пандов, каде ако не на Канал 5 Телевизија.

СКАНДАЛ: Бугарската Академија на Науките ( БАН ) денес донесе став-НЕ ПОСТОИ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК!

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на МАКЕДОНСКИ јазик, на пладневната седница донесе одлука, која очигледно ја следи насоката на бугарскиот политички врв - дека македонскиот јазик е бугарски дијалект
 

Бугарската Академија на Науките воопшто не се ни труди и да негира дека нивниот денешен став е „реакција“ на т.н. декларација на Бугарскиот врв која беше претставена на почетокот на Октомври годинава, во кој Бугарската Влада директно го негираше постоењето на македонскиот јазик и инсистираше на историска амнезија на нашите граѓани, тврдејќи дека тие никогаш не биле фашистички окупатори во Македонија.

Но јавноста се прашува која е црвената линија на нашата Влада, за да конечно конкретно и директно реагира на овие дрски провокации на соседите , кои буквално вршат политичко „силување“ на нашата колективна меморија и национални факти?
Дали можеби е вистинско политичко време да се прекинат бесмислените преговори за некакво добрососедство со Бугарија, кое произлегува од т.н. договор за добрососедство?
Да не заборавиме, претстедателот на Бугарија Румен Радев неодамна бараше гаранции од бугарската комисија дека ќе ги „превоспитаат“ македонските медиуми.
Што е следно наши български “братя“

веста на DW на Македонски јазик

Шпанскиот крал Фелипе VI му даде мандат на Санчез за да формира влада

Шпанскиот крал Фелипе на лидерот на Социјалистите, Педро Санчез му даде мандат за да се обиде да формира влада, иако сè уште нема доволно политичка поддршка.

Социјалистичката партија на Санчез освои најмногу гласови на изборите и има 120 од 350 места во Парламентот.

Санчез сега преговара со ривалските партии за да ја добие нивната поддршка.

Тој веќе има договор со левичарите од партијата Обединети, која има 35 пратеници, но тоа не е доволно за парламентарно мнозинство.

Шпанија имаше четири изборни циклуси за четири години, и ако ниту една партија не успее да формира влада, може да се одржат нови избори следната година, пренесува АП.

Чиле продолжува со потрагата по исчезнатиот авион со 38 патници

Чилеанската војска испратила воени авиони како засилувања во потрагата по карго-авион што се урна со 38 патници над далечен дел помеѓу Јужна Америка и Антарктикот.

Товарниот авион Херкулес Ц-130 исчезна непосредно по полетувањето од југот на Пунта Аренас во понеделникот вечерта. Војската заклучи дека авионот се урнал веднаш потоа. Причината за несреќата не е позната, а шансите да се најдат преживеани се слаби.

Властите соопштија дека потрагата е попречена и од високите бранови на ледениот премин Дрејк и ниските облаци.

Генералот на воздухопловните сили Едуардо Москеира, кој ја води потрагата, во утрово им изјави на новинарите дека потрагата ќе продолжи барем наредните шест дена.

„Можеме да додадеме уште четири дена и да достигнеме до десет дена, но по тоа ќе треба да одлучиме дали да продолжиме“, изјави Москеира.

притисни ентер