ММА е фрапирана од скандалозните одлуки на судовите во однос на споровите со ММИ

Македонската медиумска Асоцијација (MMA) и нејзините членки , Алсат, Алфа, Канал 5, Сител и Телма се фрапирани од скандалозните одлуки на Основниот Суд и повисокиот, Апелацискиот, во однос на споровите со Македонската Музичка Индустрија (ММИ).

Имено, оваа асоцијација предводена од Бодан Арсовски, на крајно незаконски начин се обидува да наплати големи суми од нашите ТВ куќи но и од други правни субјекти од областа на угостителството , превозот, занаетчиските услуги и слично.

За потсетување, Министерството за култура на 23.12.2015 год. донесе решение за одземање на дозволата на ММИ, поради тоа што на недозволен начин, од прибраните средства наменети за изведувачите музичарите и продуцентите, г-динот Арсовски за себе и за својот тим задржал фантастични 81,5 %, наместо дозволените 15 %.

Дополнително, ММИ не инсталирале софтвер за следење на емитуваните музички дела со што и на овој начин го прекршиле Законот за авторски и сродни права.

Јавно ги прашуваме надлежните судски инстанци: Како е можно , во ситуација кога ММИ нема основ за тужба за присилна наплата на непознати средства од нашите компании, како е возможно дел од судиите да пресудат во корист на правниот субјект ММИ?

Легитимититетот на управувањето на колективното здружение ММИ се црпи исклучиво од дадената дозвола од Министерството за култура, која тие ја немаат, па се прашуваме дали овие скандалозни одлуки на Основниот и Апелацискиот Суд ќе станат пракса во сите останати спорови?

Како е возможно судот да прифаќа лажни докази приложени од страна на ММИ и притоа вистината да ја цени според такви докази?

Дали Основниот Суд и Апелацискиот Суд ќе ја надоместат штетата која ние како општествено одговорни компании ќе ги претрпиме?

Дополнително, ја повикуваме Владата сериозно да се позанимава со овој проблем, со проектот ММИ, особено поради фактот што еден од основачите е дел од советничкиот тим на Владата. Не би сакале ниту да помислиме на некаква непринципиелна спрега.

За крај, за овој скандал предизвикан од Судските инстанци во нашата земја, денес ќе ги информираме и странските амбасади и претставништва, со цел предочување на очигледните криминали кои се случуваат во нашето општество

Ги повикуваме сите останати правни субјекти во Македонија, кои се соочени со вакви непринципиелни и скандалозни судски решенија поврзани со ММИ, да се организираат во заеднички фронт, со цел борба против вакви сомнителни здруженија и непринципиелни судско-бизнис спреги.

Воедно ја информираме јавноста дека сите овие гореспоменати случаи, заедно со обемна и конкретна документација ќе бидат доставени до Јавното Обвинителство со цел започнување на кривична постапка против ММИ и нивните одговорни лица.

Бојан Јовановски денеска повторно на распит за „Рекет"

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит денеска треба повторно да биде спроведен првоосомничениот за случајот „Рекет" Бојан Јовановски – Боки 13, кој се наоѓа во притвор во КПУ Затвор Скопје.

Ова е втор исказ на Јовановски за случајот „Рекет". Бојан Јовановски – Боки 13 на 15 јули годинава беше приведен на распит во Обвинителството заедно со второосмоничениот Зоран Милевски.

По неколкучасовниот распит Јовановски беше изведен пред Суд, каде на барање на Јавното обвинителството му беше одредена мерка притвор.

Во изминатиот период во врска со овој случај во Обвинителството сведочеа бизнисменот Силјан Мицевски, водителката Лила Филиповска и пратениците Фросина Ременски и Александар Кирацовски, како и претседателката на Собранието на Меѓународниот сојуз Агапи Дика и бизнисменот Зоран Азманов.

Поранешната шефица на СЈО Катица Јанева, која исто така, се наоѓа во притвор како третоосомничена исказ ќе дава во вторник.

Во случајот „Рекет" што го отвори Обвинителството за организиран криминал и корупција осомничени се  Бојан Јовановски и Зоран Милевски-Кичеец, како и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Сите тројца се во притвор. /МИА

Претседателот Пендаровски во посета на Велес

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес.

Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамки на проектот „Лице в лице".

Пендаровски заедно со градоначалникот на Велес Аце Коцевски ќе засади садници на опожарените места крај езерото Младост, а потоа ќе ги посети ООУ „Св. Кирил и Методиј" и Територијалната противпожарна единица во овој град./МИА

На првиот есенски ден променливо време и локален дожд

Од денеска почнува есента на северната хемисфера, а истовреме на јужната хемисфера почнува пролетта.

На првиот ден од есента, Сонцето во Скопје ќе изгрее во 06:20 часот, а ќе зајде во 18:32 часот. Денот ќе трае 12 часа и 12 минути.

Синоптичарите за денеска најавуваат променливо облачно време со сончеви периоди. Попладне и кон крајот на денот се очекуваат повремени локални врнежи од дожд кои наместа ќе бидат проследени со ретки грмежи. Врнежи ќе има и во вторник кога на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер./МИА

притисни ентер