Судот во Стразбур отфрли тужба од малолетни мигранти против неколку земји, меѓу кои и нашата

Судот од Стразбур, заклучи дека делот од жалбата на мигранти кој се однесува против Австрија, Хрватска, Унгарија, Северна Македонија, Србија и Словенија е недопуштена, односно очигледно неоснована.

Во денешната пресуда на Првиот советот на Европскиот суд за човекови права во Стразбур во предметот Ш.Д. и други против Грција, Австрија, Хрватска, Унгарија, Северна Македонија, Србија и Словенија (жалба бр 14165/16), која се однесуваше на условите за престој на пет авганистански непридружувани малолетни лица-мигранти во Грција, Европскиот суд за човекови права, донесе едногласна пресуда со која се вели дека Грција ја прекршила, додека другите земји не ја прекршиле Европската конвенција за човекови права, јавува дописникот на МИА од Стразбур.

Имено, Судот од Стразбур, заклучува дека делот од жалбата кој се однесува против Австрија, Хрватска, Унгарија, Северна Македонија, Србија и Словенија е недопуштена, односно очигледно неоснована. Но, аргументите насочени против Грција и во членовите 3 и 5 § 1 од Европската конвенција за човекови права се допуштени.

Притоа, ЕСЧП вели дека во однос на Грција има повреда на член 3 (забрана на нечовечко или понижувачко постапување) на Европската конвенција. Прво, Судот утврди дека условите за притвор на кои беа изложени тројца од жалителите во различни полициски станици се совпаѓаат со понижувачко постапување кон нив, истакнувајќи дека притворот во овие места може да предизвика чувства на изолација од надворешниот свет со потенцијално негативни последици врз нивната физичка и морална благосостојба. Второ, Судот утврди дека властите не го направиле она што разумно може да се очекува од нив да ја исполнат обврската за поддршка и заштита на четворица жалители – кои живееле еден месец во кампот Идомени во несоодветна околина, како малолетници – кои во голема мера се грижа на грчката држава за оние кои се особено ранливи поради нивната возраст.

Судот исто така констатира од страна на Грција повреда на член 5 § 1 (право на слобода и безбедност) во врска со тројца жалители. Судот утврди дека ставањето на трите жалители во полициските станици се сведува на лишување од слобода, грчката Влада не објаснува зошто властите најпрво ги ставиле во полициските станици – и во деградирачки услови на притвор, а не во други места на привремено сместување. Притворањето на овие кандидати не било законско, се вели во пресудата.

Станува збор за случај од 2016 година. Притоа грчката држава на жалителите треба да им исплати 4.000 евра на еден и по  6.000 евра на четворица други жалители за морална штетат и по 1.500 евра за трошоци.

Заврши собраниската седница: разрешени Тевдовски, Фазлиу и Лика

Собранието ги  разреши владините министри во досега најголемата реконструкција од владата на Зоран Заев.

Скоро едногласно од фунцијата беа разрешени Драган Тевдовски, Сухејл Фазлиу и Хазби Лика.

Во жестока атмосфера која траеше скоро цел ден, најголема дебата отвори предлогот на премиерот Заев да биде и министер за финансии.Сепак, уште на самиот почеток тој го повлече предлогот, откако претходно реагираа Антикорупциската комисија и опозицијата.

Со реконструкцијата, политичката партија НДП го загуби министерското место во локална самоуправа, а на тоа жестоко реагираше лидерот Весел Мемеди.

Утре продолжува расправата за избор на новите министри.

Борисов: Очекувам Бугарија и Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи

Очекувам Бугарија и Република Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на Пловдивскиот економски форум.

Борисов изрази надеж дека на претстојната средба на земјите од Берлинскиот процес, што ќе се одржи во Познањ, ќе биде донесено решение Република Северна Македонија и Бугарија да бидат заеднички домаќини на следниот собир во овој формат.

– Историски ние сме војувале со сите соседи, како резултат на тоа регионот на Балканот заостана. Сега ги сменивме работите. Се надевам дека ќе ги надминеме сите потешкотии, изјави Борисов.

Тој потсети дека за време на претседавањето со ЕУ минатата година, Бугарија во рамки на Унијата ја наметна „најсложената, опасна и тешка тема" за евроинтеграцијата на земјите од Западен Балкан. – Се надевам дека колегите еден ден ќе го ценат тоа, додаде Борисов.

– Имаме ретка шанса, на оваа територија наречена Балкан, која е толку натопена со крв како ретко кое друго место, сите ние да создадеме прекрасна бизнис клима, порача Борисов во обраќањето пред учесниците на Форумот.

Пловдивскиот економски форум се одржува втора година по ред и на него присуствуваат претставници на владите, бизнисот и невладиниот сектор од повеќе европски земји, кои разговараат за предизвиците поврзани со економскиот раст и конкурентноста на Бугарија и Југоисточна Европа.

Дел од темите за кои ќе се дискутира на овогодишниот Форум се поврзани и со перспективите на земјите од Западен Балкан, очекувањата од новиот Европски парламент и новата Еврокомисија, како и со демографските и здравствените проблеми. 

Данската полиција во голема акција против криминалци од земјите на Западен Балкан

Данската полиција денеска уапси 31 криминалец , членови на голема криминална група , која шверцувала и продавала оружје и дрога на територијата на ЕУ.

Меѓу другото, групата се товари за криумчарење и шверц на 1 650 килограми кокаин.  Данската полиција во акцијата под име ,,Голдфингер” , насочена против криминалци од земјите на Западен Балкан , изврши претрес во куќи на 40 локации , каде се најдени огромно количество оружје , дрога и пари во кеш.

Акцијата е спроведена во соработка со полициските служби во Германија , Холандија , Словенија , Шведска и Албанија , соопшти Европол.

Тројца експерти од Европол биле вклучени во акцијата , кои им дале и аналитичка поддршка , како и организација на состаноци во седиштето на Европката полиција во Данска.

притисни ентер