За „зелена карта“ во САД аплицирале рекорден број албански граѓани

Албанија е една од земјите со највисока стапка на апликации во програмата Лотарија на САД за иселенички визи или зелена карта според бројот на населението.

Тоа го потврдуваат објавените бројки од страна на Стејт Департментот, кои јасно зборуваат за прилично горчлива реалност која е во постојан раст, посебно последните четири години.

Нов рекорд на апкации е забележан минатата година, кога се пополнети 189.000 апликации за повеќе од 376.000 аспиранти за емиграција односно заедно со членовите од нивните семејства.

Најмалку 4.500 албански граѓани лани добиле виза, што е речиси двојно поголема бројка од претходната,2017 година, кога на американската лотарија позитивен одговор добиле 2.400 апликанти.

Фудбалерот на Интер, Брозовиќ поради возење под дејство на алкохол остана без возачка

Хрватскиот фудбалер Марсело Брозовиќ остана без возачка дозвола поради возење во пијан.

Италијанскиот весник „Кориере дела Сера“ наведува дека играчот на Интер бил запрен во неговиот „Ролс Ројс“ во раните утрински часови по вечерното излегување во Милано.

Работата се искомплицвирала кога полицијата го запрела Брозовиќ поради минување на црвено светло.

За среќа фудбалерот на Интер не предизвикал никаков инцидент.

Полицијата брзо го пресретнала и му ја одзела возачката дозвола на лице место.

Фото: Ким Кардашијан без ботокс!!

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан на своите фанови на социјалните мрежи им сподели спомени од младоста, стари фотки и модни комбинации.

-Чувам се, а за време на карантинот исто така ги организирав фотографиите . Пронајдов свои стари модни комбинации. Толку многу добри работи има тука. Дали се сеќавата не некои од нив?Или можеби изгоретините кои ги добив во Мексико, се пошегувала Ким на својот Инстаграм профил.

Но, голем дел од нејзините фанови веднаш забележале дека Ким на фотографиите е природна и нема ботокс.

Во Србија 287 новозаразени, 11 починати

Во последните 24 часа во Србија  на коронавирус тестирани се 4050 лица, од нив позитивни на Ковид -19  се 287 лица.

Во последното деноноќие се регистрирани 11 починати лица.

Во болниците во Србија во моментот на респиратор се приклучени 144 пациенти.

притисни ентер