Рускоска: Нема судии и обвинители под истрага за корупција

Нема судии и обвинители кои се под истрата за корупција – вели шефициата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Рускоска.

Дали судиите и обвинителите во Македонија се заштитени од понесување на одговорност за донесените одлуки ? Ниту последниот случај кога јавно беше објавена снимка на која се гледа како една вработена во судот зема пари во кеш, ниту сомневањата за корупција во судството не се доволни за да биде покрената постапка или истрага. Шефицата на обвинтиелството за гонење на организиран криминал и корупција Рускоска вели дека засега немаат докази против некој колега или судија.

Но, Рускоска рече дека се водат истраги за актуелни фунционери за економски криминал и корупција. 

За последните одлуки  на судиите и обвинителите прозивка упати и министерот за внатрешни Спасовски. Тој вели дека нема да има правда во општеството се додека сите елементи од системот не бидат на нивото на задачата.

СДСМ кога беше во опозиција најавуваше генерален реизбор на судиите, но премиерот Заев сега вели дека од таа операција се откажале поради недоволниот кадар во судовите.

Сепак најавува можност за т.н ветинг во следниот период доколку за тоа постои консензус во општеството.

Претседателот на Кривичнот суд Иван Џолев не се препознава во критиките и застанува на страна на судиите од овој суд. Смета дека во изјавата Спасовски не посочува кон судот со кој тој раководи, биедејќи како што вели судот одлуките ги носи врз база на аргументи и докази кои ги доставува обвинителството.

,,Одговорноста си има име и презиме и треба да биде индивидуализирана. Треба да бидеме попрецизни кога посочуваме.

Одговорност во своите редови не гледа ниту првиот човек на државното јавно обвинителство.

Неодамна беа донесени измените на законите за судови и судски совет а наскоро треба да биде донесен и законот за јавното обвинителство. Сепак, ефектите од реформите допрва треба да се почуствуваат.

Локализиран пожарот од страна на Пинтија

Целосно е локализиран пожарот од страна на Пинтија, останува дел над населбата Усје. 

Противпожарни екипи се на терен и се работи на негово комплетно гаснење, информираат за МИА од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје.

Пожарот избувна денеска околу 11:30 часот во шумата над скопската населба Пинтија. Зафатена беше поголема површина мешана шума.

Територијалната противпожарна единица на Град Скопје во гаснењето на пожарот доби помош и од воздух, активирани беа и авионите на Дирекцијата за заштита и спасување. Авионите направија два прелети  и фрлија вода кон Сопиште, каде се ширеше пожарот. Пожарникарите уверуваат дека нема опасност за ширење на пожарот кон Сопиште.

Во гаснењето на пожарот во Пинтија се вклучи и градоначалникот на Кисела Вода Филип Темелковски со претставници од Општината и месното население.

Во моментов активен е само пожарот кај Обиколница Бутел, а изгаснати се пожарите во Долно Блаце и Мојанци./МИА

Во сообраќајна несреќа настрадале мајка и ќерка од Пирот

Наместо да стигнат на одмор во Грција тие настрадале во сообраќајна несреќа.

Во сообраќајната несреќа која се случила во петок изутрина во Бугарија, на магистралниот пат кон Грција се случила сообраќајна несреќа во која настрадале мајка и ќерка, додека таткото кој го управувал возилото со тешки повреди е пренесен во болница.

Како што соопштуваат бугарските медиуми, несреќата се случила откако возилото „Фиат Панда“ со пиротски регистарски таблички од непознати причини нагло свртело на другата страна од коловозната лента и направило директен судир со автобус кој се обраќал на релација Благоевград- Сапарева бања.

Семејството од Пирот на кое му се случи оваа несреќа било тргнато на годишен одмор во Грција.

Тројца мртви во инцидент меѓу навивачи во Хондурас

Тројца се убиени во инцидент меѓу навивачи пред фудбалскиот меч помеѓу Мотахуе и Олимпија на Националниот стадион во Хондурас, пишуваат локалните медиуми.

Тие пренесуваат дека навивачи на Олипија го нападнале автобусот во кој се возеле навивачи од противничкиот тим. Се слушало пукање а полицијата користела солзавец за да го сопре инцидентот. Повредени се уште тројца луѓе од скршено стакло.

притисни ентер