Владата се пофали за ефектите од прогресивниот данок

Платите растат, невработеноста се намалува, а бизнисот е во позитива.

Прогресивниот данок дава одлични резултати, тврди министерот за финансии Драган Тевдовски. Само во првото тримесечје, државната каса собрала за 17,4% повеќе пари од данокот на личен доход во однос на истиот период лани.

Наспроти очекувањата дека со даночната реформа ќе се намалат платите и бројот на вработени, како и тоа дека прогресивниот данок ќе му наштети на бизнисот и целата економија, Тевдовски цени дека овие тврдења се побиени.

„Јасно гледаме дека тоа не се случи, силно е зголемена вработеноста посебно каде што постои праведното одданочување. Теза беше пад кај вработувањето кај младите - напротив се зголемува вработеноста кај младите. Имаше погрешна теза дека ќе се зголеми даночната евазија, евазијата не е зголемена имаме одлична наплата на даночни приходи,“вели Драган Тевдовски, министер за финансии.

Колкав е бројот на нововработени со плата над илјада евра кои се засегнати со реформата, Тевдовски немаше конкретни бројки. Вели дека споредено со истиот период лани за 5% пораснале платите на програмери, а во секторот Информации и комуникации  за истиот квартал се вработиле 5 илјади лица повеќе.

„Остваруваме многу позитивни резултати, растот на платите се одвива постојани. Динамиката на нивниот раст е многу побрза отколку онаа на претходната власт. Во последните пет месеци тој е 3,4 отсто и е поголем од просекот од последните седум години кој изнесува околу 2 отсто. Ние ќе продолжиме да правиме притисок тие да растат се повеќе,“вели Драган Тевдовски, министер за финансии.

И покрај негодувањата од бизнисот и невладините прогресивното одданочување сепак стартуваше на почетокот од годинава. Власта очекува на годишно ниво во буџетот да се слеат 25 милиони евра – пари кои ќе се искористат за поголеми давачки за социјалните категории.  Тевдовски вели, над 25 илјади домаќинства веќе од оваа недела земаат повеќе пари.

Интензитетот на сообраќајот зголемен, одрони на патот Делчево – Каменица

 Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево – Каменица се одвива по една сообраќајна лента, информира АМСМ.

Изменетиот сообраќаен режим ќе трае до рaсчистување на коловозот.

Промена на режимот на сообраќај, во времетраење од шест месеци, од вчера има на магистрален пат А2, делница Кичево – Охрид, поради изведување градежни активности за поставување електрично осветлување на крстосницата Другово, како и поставување индуктивни јамки на патниот правец Маврово-Кичево

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини изутринава е зголемен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Специјална директна линија со рускиот претседател Владимир Путин

Денеска е предвидено да се одржи традиционалната годишна специјална директна линија со рускиот претседател Владимир Путин, која ќе биде емитувана во живо на повеќе руски телевизиски канали.

Претседателот Путин ќе одговора на прашања во врска со јавниот, политичкиот и социоекономскиот живот во земјата, но и на меѓународни прашања.

Луѓето можат да ги поставуваат своите прашања со телефонски повик или порака и преку веб-страница на телевизиската програма, како и преку посебна мобилна апликација.

Пејачот Мирослав Шкоро официјално ќе ја објави својата кандидатура за претседател на Хрватска

Музичарот и пејач Мирослав Шкоро официјално ќе ја објави својата кандидатура за претседател на Хрватска на крајот на оваа недела, пишува „Вечерњи лист“.

Шкоро засега планира да биде независен кандидат, но не ја исклучува можноста за разговор со различни политички опции и доколку ги прифатат неговите ставови, постои можност за соработка.

„Вечерњи лист“ тврди дека Шкоро ќе ја финансира кампањата со свои пари.

Прва соработничка во изборниот тим ќе му биде неговата сестра Весна Вучемиловиќ.

Инаку, официјална кандидатура за уште еден мандат официјално се уште не е објавена од актуелната претседателка Колинда Грабар Китаровиќ.

Официјално, кандидат на социјалдемократите ќе биде поранешниот премиер и лидер на најпознатата опозициска партија СДП, Зоран Милановиќ.

притисни ентер