Мисијата на ОБСЕ со извештај за работата на СЈО

Се надеваме неизвесноста околу иднината на СЈО да заврши со донесување на законот со кој обвинителството ќе продолжи со работа, порача амбасадорот на ОБСЕ во земјава Клеменс Која .

Откако канцеларијата го презентираше извештајот за работата на тимот на Катица Јанева за периодот ноември 2016 – ноември 2018 и предметите во судска постапка пред рокот јуни 2017. Обвинителката Јанева исто така се надева дека законски ќе и биде овозможено да продолжи со како што рече борбата против високата корупција.

Во последните две години иако не многу често обвинетите отсуствувале од рочишта сепак тоа е главна причина за одлагање на судењата, забележува ОБСЕ па затоа препорачува судот построго да ги испитува причините за нивно отсуство. По бегството на екс премиерот Никола Груевски и агентите Горан Грујевски и Никола Бошковски, ОБСЕ со порака и за ограничување на временската рамка по изречена правосилна пресуда.

Иако ОБСЕ смета дека се неосновани поплаките на одбраната и обвинетите за увид во доказите и трањето на судењата, дел од адвокатите не се согласуваат со ваквите заклучоци, но и со судењата во отсуство.

На ова Јанева им врати дека обвинетите не се за жалење.

ОБСЕ забележува и за пренатрупаност на судовите со докази кои не се релеванти. Сметаат дека судиите треба да ги контролираат а СЈО да ја објасни нивната важност.

Фото: Најзгодната медицинска сестра на светот!!

Лорен Дреин Каган е медицинска сестра, фитнес модел и персонален тренер. 

Атрактивната русокоса станала светски позната кога ги објавила своите мемоари како член на контроверзната „ Westboro“ баптистичка црква.

Атрактивната Лорен има повеќе милиони фанови на социјалните мрежи, секако поради својот изглед.

За многумина од нејзините фанови таа е „најсексапилната медицинска сестра на Инстаграм“. На оваа социјална мрежа Лорен има повеќе од 4 милиони следбеници.

Иако понекогаш Лорен работи и 13 часа на ден, секогаш наоѓа време за интензивен тренинг со кои ја одржува својата совршена става.

Во Хрватска 50 новозаразени со корона, починало едно лице

Во Хрватска во последните 24 часа од 763 тестови се регистрирани 50 новозаразени со коронавирус.

Уште едно лица почина од последиците од Ковид -19, објави Националниот штаб за цивилна заштитна .

Во Хрватска во моментов има 1117 активни случаи на корона, од нив 132 пациенти се на болничко лекување, а тројца пациенти се на респиратор.

Од 25 февруари кога во Хрватска бил забележан првиот случај на корона па се до денес вирусот е потврден кај 3722 лица, а досега се тестирани 93571 лице. Од почеток пандемијата во Хрватска има 119 починати од ковид-19 , а оздравени се 2486 лица. Во самоизолација во моментов се 4861 граѓанин.

Фудбалерот на Интер, Брозовиќ поради возење под дејство на алкохол остана без возачка

Хрватскиот фудбалер Марсело Брозовиќ остана без возачка дозвола поради возење во пијан.

Италијанскиот весник „Кориере дела Сера“ наведува дека играчот на Интер бил запрен во неговиот „Ролс Ројс“ во раните утрински часови по вечерното излегување во Милано.

Работата се искомплицвирала кога полицијата го запрела Брозовиќ поради минување на црвено светло.

За среќа фудбалерот на Интер не предизвикал никаков инцидент.

Полицијата брзо го пресретнала и му ја одзела возачката дозвола на лице место.

притисни ентер