Пендаровски во Брисел на средби со Туск и Могерини

Ниту првата официјална посета на претседателот Пендаровски на Брисел, ниту охрабрувачките пораки на неформалниот прв човек на Европската Унија, Доналд Туск, не дадоа појасна слика кога земјава би ги отпочнала преговорите со Унијата.

 Но, ги расчисти дилемите дека јуни е недофатлив за добивање датум. Тоа индиректно го појасни претседателот на Европскиот Совет, телото кое за 10-ина дена треба да се изјасни за Македонија. За Туск, неспорен е напредокот на земјава, и во реформите и во односите со соседите, но како што прецизира, консензус меѓу земјите членки се уште нема.   

-Не сакам да ја предвидувам одлуката на ЕУ. Вие направивте сѐ што се очекуваше од вас. Но, сакам да бидам искрен со вас, не сите земји- членки се подготвени да ја донесат одлуката за отворање на преговорите во наредните денови. Прашањето денеска не е дали, туку кога. Јас сум претпазлив, бидејќи за постигнувањето на консензус меѓу сите 28 земји- членки на ЕУ е потребно повеќе време, отколку што јас би сакал. Но нема сомнеж дека местото на вашата земји и целиот регион е во ЕУ, изјави Доналд Туск, претседател на Европскиот Совет.

Пендаровски потенцира дека Македонија не бара незаслужена награда и дека донела храбри одлуки за чувствутелни прашања. Потсети и на улогата на земјава во справувањето со мигрантската криза пред три години, кога како што рече, го демонстрираше цврстото европско партнерство.

-Морам да истакнам една реалност – ние сме најефикасни кога пред нас имаме задачи, а преговорите за членство се најдобрата реформска алатка. Овој јуни ЕУ има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на целиот наш регион – со тоа што ќе и додели датум за преговори на Северна Македонија, порача претседателот Стево Пендаровски.

Во таква мисија денеска во Берлин отпатува и премиерот Заев, каде утре ќе има средба со канцеларката Меркел, по која, како што соопшти, ќе се искристализираат и политиките што ќе ги преземе владата. Заев очекува од Меркел да добие прецизни одговори кога формално би ги почнале преговорите и дали земјава на Европскиот Совет на 21-ви месецов ќе може да добие формулација која ќе гарантира почеток преговорите во разумнен период.

Сугарески: Преку 100 милиони евра инвестиции во патишта во Југоистокот

Инвестициите во капитални објекти се реализираат како никогаш до сега. Во моментов во овој регион реализираме инвестиции од преку 100 милиони евра само во изградба и реконструкција на патишта. 

Тоа се најголеми инвестиции до сега и со такво темпо ќе продолжиме и во наредниот период, истакна министерот за транспорт и врски Горан Сугарески при денешниот увид во реконструкција на регионалниот пат Штип-Радовиш. 

Како што потенцираше министерот Сугарески, Министерството за транспорт и врски и ЈП за државни патишта се фокусирани на изградба на капиталните објекти и веќе првите резултати се забележани со раст на градежништвото од 7 проценти во првиот квартал. 

“Посебно очекувам драстично зголемување на капиталните инвестиции во вториот квартал бидејќи нема регион или место во државава каде не се одвиваат градежни активности, било во патишта, било гасификација. железници, комунални проекти или проекти што ги реализираат локалните самоуправи со сопствени средства.

Она што е за мене е најважно, е брза динамика на изградба и реконструкција на патната мрежа. На пример само во Југоисточниот регион во овој момент се реализираат инвестиции од преку 100 милиони евра во изградба на патишта и според  нашите проекции ќе се завршат сите во рамки на договорените рокови”, изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески.

Министерот потенцираше дека е завршена изградбата на магистралниот гасовод од Штип до Неготино, што е многу значаен проект за целата држава.

Директорот на ЈП за државни патишта Зоран Китанов истакна дека реконструкцијата на патниот правец Штип –Радовиш ќе се заврши до месец август, а вкупната инвестиција е 2,4 милиони евра.

“Во моментов се работи на рехабилитација на над 400 километри патишта низ нашата држава, што регионални, што магистрални, што автопатишта. Не е потребата само да градиме нови автопатишта, а старите да ги забораваме. Во однос на вториот лот од новиот експресен пат Штип-Радовиш од штипската населба Три Чешми до мостот на реката Брегалница и од рудникот Бучим до влезот на Радовиш, завршена е квалификациската тендерска постапка, понудите на фирмите се испратени во Лондон во седиштето на ЕБОР и веќе очекуваме повратен одговор за да можат фирмите да доставуваат понуди. Во однос на на трсата од првиот лот од Штип до Радовиш градежните работи се одвиваат и пред роковите”, изјави Зоран Китанов, директор на ЈП за државни патишта.

На новинарско прашање за реализација на капиталните инвестиции и двајцата потенцираа дека се работи интензивно на терен на сите инфраструктурни проекти и дека се очекува зголемување на капиталните инвестиции во вториот и третиот квартал.

Откупот на праските без проблеми, првите шлепери стигнаа во Русија

Откупот на праските во Росоманско, како регион кој е најголем производител на ова овошје, се одвива непречено.

 Повеќе камиони чекаа на откупните места да се откупи праска и да се замине на пазарите во Русија, Косово и Црна Гора. Цената е од 15 до 20 денари, во зависност од квалитетот. Претставници од МЗШВ, кои беа на лице место, соопштија дека првите камиони со праска без проблеми веќе стигнале на рускиот пазар.

-Квалитетната праска се движи од 15 до 20 денари. Ги известувам сите овоштари да почнат да берат и да ги носат на откупниот пункт. Ќе се откупат сите понудени количини, рече производителот Тони Јанев од селото Паликура.

Еден од откупувачите изјави дека е подготвен да го откупи целиот род, бидејќи имал потпишано договори за извоз во Русија, Косово и Црна Гора.

-Како откупувачи ни требаат праски. Род има годинава. Бидејќи вчера беше празник во Росоман, немаме и доволно стока за откуп. Во зависност од квалитетот на сите ќе им биде откупена праската. Се товараат камионите за Русија и Косово. Нашите купци не чекаат. Плаќањето на праските е веднаш. Секој ден ќе испраќаме по два-три шлепери, нагласи Беким Скендели.

Според Трајан Димкоски од МЗШВ, се надминуваат проблемите кои ги имаше на почеток.

-Можеме да кажеме дека 60 отсто од македонската праска оди на Рускиот пазар. Проблемите кои ги имавме се надминати. Се товари роба и оди за Русија. Првите камиони се стигнати и нема никакви проблеми. Многу трговици се плашеа дали ќе бидат вратени. ДИЗ е отворен за соработка. Постојано  имаме инспектори на терен. Робата не смее да чека. Фитосанитарната лабораторија дежура и сабота и неделеа за примање и издавање на анализи за да бидеме експедивни,  со цел производот да се извезе и да  нема застој. Цената се движи во зависност од квалитетот, рече  Димкоски.

Градоначалникот на Росоман, Бранко Јанев рече дека дел од однесувањата на производителите на праски биле исполитизирани, но сега откупот непречено се одвива. – Минатите денови имаше различни реакции со пласманот. Некои беа реални, некои исполитизирани. МЗШВ и Владата работат на решавање на овој проблем. Денеска целата стока што се понуди е купена. Ги повикуваме сите што имаат праски да го понудат својот производ. Има трговци кои се заинтересирани за откуп, нагласи Јанев.

МЗШВ спроведуваше едукација како квалитетно да се справат со болеста монилинија, но интересот кај овоштарите за едукација беше мал, рече директорот на Ддржавниот инспекторат за земјоделство, Благој Индов. – Забраната што ја симна Руската федерација поради болеста монилинија услови секој камион да има анализа од Државната фитосанитарна лабораторија. Нашите инспектори излегоа на терен и земаа мостри. Сите мостри засега се негативни и праските се извезуваат на рускиот пазар. Во наредниот период со затоплување и со врнежи од дожд може да се појави болеста, но секоја праска што ќе биде позитивна нема да оди во Русија, бидејќи државата гарантира здрав производ, нагласи Индов и кажа дека секој магацин, но и камион има обврска пред откуп да изврши дезинфекција на складишниот простор. /МИА

СДСМ:После сите порази, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се плашат од промените, СДСМ се менува во интерес на граѓаните

СДСМ се менува во интерес на граѓаните а ВМРО-ДПМНЕ останува заглавена во матрицата на Никола Груевски, на деструкција и блокадисе наведува во реакцијата на СДСМ на прес конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

После сите порази и неуспеси, Мицкоски најмногу се плаши од промени.

Мицкоски би останал слеп послушник на Груевски по секоја цена, тој не би менувал ништо, нема свое јас, нема капацитет, едноставно слуша што ќе му каже неговиот шеф и тоа за него е доволно и најважно.

На една страна се промените во СДСМ во интерес на граѓаните и напредокот а на друга страна е Мицкоски, деструкциите, блокадите и враќањето назад.

Затоа СДСМ ја движи земјата напред, предводник на напредокот, интеграциите, развојот.

Затоа, само за 2 години со СДСМ и Зоран Заев од заробена држава станавме светол, блескав пример.

Затоа за само 2 години на дофат е остварувањето на врвните стратешки и национални интереси, членство во НАТО и ЕУ.

Затоа економијата расте со рекордни стапки, се намалува невработеноста, растат платите и инвестициите, се повеќе пари завршуваат кај граѓаните.

Тоа носат промените, напредок!

Со Груевски и неговиот послушник Мицкоски на чело, ВМРО-ДПМНЕ може да се очекува само нови порази.

Северна Македонија продолжува напред!

притисни ентер