ВМРО-ДПМНЕ: Пописот е статистичка, а не политичка операција

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ.

 Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред државните и националните интереси.

Полека но сигурно Македонија станува непрепознатлива држава за граѓаните кои целиот свој живот го поминале во неа, но Заев не запира тука. Дали Република Македонија и натаму ќе се редефинира, дали ќе се исцртуваат нови граници?

Зоран Заев е должен да им каже на граѓаните дали пред вториот круг од претседателските избори тој се сретнал со Али Ахмети и за што се разговарало на оваа тајна средба. Тој мора да запре со политиката на пазарење на сметка на државните и националните интереси со единствена цел зачувување на својата фотелја на Илинденска б.б.

Функциите се минливи, а Република Македонија е се што имаме, Зоран Заев мора да го разбере ова. Премиерската фотелја не е поважна од интересите на македонските граѓани. Од интерес на граѓаните е да се спроведе Европски попис, а не попис каков што Заев договорил на тркалезна маса, попис на матични броев. Пописот е статистичка, а не политичка операција, операција од суштинско значење за тековите во една држава.

Заев мора час поскоро да си замине од политиката, овој човек мора веднаш да поднесе оставка за да се стави крај на понижувањата и разочарувањата кои тој им ги сервира на македонските граѓани. Македонија мора да се врати на вистинскиот пат, на патот на реформи и економски просперитет. Стотици наши граѓаните си заминуваат секој месец, на ова мора да се стави крај.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Акција за вдомување кучиња во Куманово

Кумановци денеска на градскиот плоштад вдомуваа миленичиња во рамки на акцијата за вдомување која ја организира секторот за инспекциски надзор, ветеринарно-сточарскиот центар „Тодор Велков" и активисти и здруженија за грижа за животните.

<

Кучињата кои денеска им беа понудени на граѓаните се вакцинирани, стерилизирани,чипирани согласно Законот за благосостојба на животните. Организаторите велат дека има интерес меѓу граѓаните за вдомување.

– Акцијата за вдомување се организира во рамки на тендерот за заловување на кучиња скитници во кои е опфатено и вдомување на кучиња скитници. Кучињата кои денеска се нудат за вдомување се одбрани по мислење на доктор по ветерина од ветеринарно-сточарскиот центар, изјави комуналниот редар од општина Куманово, Гордан Таневски.

Активистката Марина Петковска повика граѓаните да вдомуваат кучиња и да подарат живот.

– Акцијата ја наменивме за овие мали бебиња кои се заловени. Се надеваме дека и оваа акција ќе помине успешно како и претходните две во изминатите години, изјави Петковска.

Таа ги повика сопствениците на миленичињата да не ги оставаат на улици и укажа дека е потребно да се стерилизираат, кастрираат и вакцинираат домашните миленици, со што ќе се намали бројот на улични кучиња.

Петковска немаше информации до каде е процесот за отварање стационар во Куманово.

Слободан Јовановски од Ранковце денеска вдоми кутре. Тој веќе се грижи за мачки и кучиња. Едното,вели, му било отруено,па затоа се одлучил да вдоми уште еден миленик.

Од јуни досега, откако е почнат годишниот тендер во Куманово заловени се околу 250 кучиња. Таневски апелираше до надлежните институции да помогнат во справувањето со проблемот со кучиња скитници. Тој појаснува дека се уште има несовесни граѓани кои ги пуштаат миленичињата на улица, а поголем проблем е што се пуштаат и кучиња од други општини.

– Имаме дојави од граѓани дека се внесуваат кучиња скитници од други општини што е финансиски проблем за општината. Сите општини имаат законска обврска да заловуваат кучиња. Имаме пријави и до МВР против непознати сторители, вели Таневски, додавајќи дека има пријави и од граѓани кои биле нападнати од кучиња скитници.

Од секторот за инспекциски надзор немаат повратна информација за угинатите кучиња кои лани беа пронајдени во вреќи расфрлани кај поранешната касарна во населбата „Карпош". /МИА

МЗШВ и МИОА со реакција за постапките на дополнителниот заменик министер за земјоделство Трипуновски

МЗШВ се оградува од постапките на Цветан Трипуновски.

По реакциите во јавноста за упадот на дополнителниот заменик министер од Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство (МЗШВ) Цветан Трипуновски во Подрачната Единица Берово и снимањето на вработените со што беше нарушена нивната приватност и лични податоци, МЗШВ се оградува од постапките на истиот, реагира Министерството во соопштение.

Овие постапки, се вели во соопштението, не се пракса на функционирањето на МЗШВ туку се личен акт на Трипуновски со кој не се согласуваме и остро го осудуваме.

– Апелираме дополнителниот заменик министер во МЗШВ Цветан Трипуновски да се воздржи од вакви дејствија со кои се врши директно нарушување на имиџот на Министерството, наведуваат во соопштението.

И од Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) соопштија дека го осудуваат секој обид за злоупотреба и мобинг врз јавната администрација.

– Владата и МИОА, изминатите две и пол години посветено работат на тоа злоупотребите, партизацијата и мобингот врз јавната администрација да бидат дел од минатото. Дополнителните министри и заменици министри од опозицијата, во изминатите две недели, во континуитет се обидуваат нивниот начин за заплашување и ставање на администрацијата во партиски цели, повторно да го направат реалност, се вели во соопштението од МИОА.

Упадот во подрачната единица на МЗШВ од страна на дополнителниот заменик министер Цветан Трипуновски, како што посочија од Министерството, го осудуваме и повикуваме притисокот врз јавната администрација да остане во минатото. Во таа насока, наведуваат од МИОА, повторно ќе биде објавена алатката за пријавување на притисок на работно место.

– Ги повикуваме техничките кадри на ВМРО-ДПМНЕ да се ослободат од матрицата во која се заглавени и конечно да почнат да работат во служба на сите граѓаните. Нивна улога е да придонесат кон спроведување на фер и демократски избори и ги повикуваме да работат во согласност со нивните надлежности, стои во соопштението од МИОА. /МИА

МФ ќе работи на усогласување со стандардите на ЕУ околу штетноста на хартијата на фискалните сметки

Ја разгледуваме новината воспоставена од Европската Унија за и ние да се усогласиме и доколку анализите утврдат дека можеме што поскоро да го направиме тоа, ќе пристапиме и ние кон истото.

Тоа го нагласи денеска министерката за финансии Нина Ангеловска одговарајќи на прашање во врска со хемиската материја „бисфенол А" која се наоѓа во хартијата на која се печатат фискалните сметки и која директно влијае на здравјето на сите оние што се во допир со неа.

Таа посочи дека разговараат со Управа за јавни приходи, ќе ги погледнат сите услови не само поради усогласување на стандардите со Европската Унија, туку, како што рече, доколку е ова случајот, секако на прво место е здравјето на граѓаните и зачувувањето на животната средина.

Претходно во соопштение Комората на сметководители побара да се забрнат фискалните сметки поради присуство на штетни материи. /МИА

притисни ентер