Мета : Подготвен сум да се повлечам, ако тоа помогне за излез од кризата

Албанскиот претседател Илир Мета рече дека не разбира зошто сакаат да го разрешат , но ако е тоа решение за кризата во земјата , подготен е да се повлече.

Мета , кој се најде на удар на премиерот Еди Рама по одложувањето на локалните избори закажани за 30. јуни , рече дека изборите ги одложил за да не се зголемат тензиите во Албанија. Мета вели дека во моментов нема можност за одржување на локалните избори , но додава дека ќе се одржат во рок предвиден со Уставот.

,,Подготвен сум за носење важни одлуки во интерес на државата. Ги повикувам сите партии да ја разберат неопходноста од дијалог и наоѓање решение.” , порача Мета. Вели дека одлуката ја донел непосредно по тајната средба со премиерот Еди Рама.

Средбата се одржала пред десет дена и затоа Рама изјави дека не е изненаден од таквата одлука. Одложувањето на локалните избори го посџрави опозицијата на чело со Љуљзим Баша , кон на митингот во саботата пред илјадниците собрани во Тирана рече дека Мета го спровел нивното барање , на што Рама побара смена на претседателот на државата.

Локализиран пожарот од страна на Пинтија

Целосно е локализиран пожарот од страна на Пинтија, останува дел над населбата Усје. 

Противпожарни екипи се на терен и се работи на негово комплетно гаснење, информираат за МИА од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје.

Пожарот избувна денеска околу 11:30 часот во шумата над скопската населба Пинтија. Зафатена беше поголема површина мешана шума.

Територијалната противпожарна единица на Град Скопје во гаснењето на пожарот доби помош и од воздух, активирани беа и авионите на Дирекцијата за заштита и спасување. Авионите направија два прелети  и фрлија вода кон Сопиште, каде се ширеше пожарот. Пожарникарите уверуваат дека нема опасност за ширење на пожарот кон Сопиште.

Во гаснењето на пожарот во Пинтија се вклучи и градоначалникот на Кисела Вода Филип Темелковски со претставници од Општината и месното население.

Во моментов активен е само пожарот кај Обиколница Бутел, а изгаснати се пожарите во Долно Блаце и Мојанци./МИА

Во сообраќајна несреќа настрадале мајка и ќерка од Пирот

Наместо да стигнат на одмор во Грција тие настрадале во сообраќајна несреќа.

Во сообраќајната несреќа која се случила во петок изутрина во Бугарија, на магистралниот пат кон Грција се случила сообраќајна несреќа во која настрадале мајка и ќерка, додека таткото кој го управувал возилото со тешки повреди е пренесен во болница.

Како што соопштуваат бугарските медиуми, несреќата се случила откако возилото „Фиат Панда“ со пиротски регистарски таблички од непознати причини нагло свртело на другата страна од коловозната лента и направило директен судир со автобус кој се обраќал на релација Благоевград- Сапарева бања.

Семејството од Пирот на кое му се случи оваа несреќа било тргнато на годишен одмор во Грција.

Тројца мртви во инцидент меѓу навивачи во Хондурас

Тројца се убиени во инцидент меѓу навивачи пред фудбалскиот меч помеѓу Мотахуе и Олимпија на Националниот стадион во Хондурас, пишуваат локалните медиуми.

Тие пренесуваат дека навивачи на Олипија го нападнале автобусот во кој се возеле навивачи од противничкиот тим. Се слушало пукање а полицијата користела солзавец за да го сопре инцидентот. Повредени се уште тројца луѓе од скршено стакло.

притисни ентер