Велешкото езеро „Младост" една година без концесионер

 Речиси една година, или од август 2018, велешкото езеро „Младост" е без концесионер, а  откако му заврши петгодишната концесија на последниот концесионер ЗСР„Бабуна" од Велес.

Немањето концесионер значи дека нема кој да се грижи за подмладување на рибниот фонд на езерото со годишно порибување, но и нема кој да врши  заштита на целокупната флора и фауна од загадување и уништување. Во  отсуство на  концесионер, полицијата секојдневно врши по две засилени контроли и при тоа ги опоменува спортските и рекреативни риболовци дека не е дозволен риболов,а од друга страна рибократците со мрежи ги санкционира.

Како што потенцира за МИА, Лазар Лазаревски од  ЗСР „Бабуна", крајно време е МЗШВ да распише конкурс и  да избере нов концесионер. Потоа  новоизбраниот концесионер согласно законот во наредните пет години  ќе може да  стапанисува со рибниот фонд и  да ќе се грижи за целокупната флора и фауна и да ја заштитува од уништување и еколошки загадување.

Лазаровски  потенцира  дека многу се доцни  со конкурсот, а кој по правило треба да биде распишан кон крајот на календарската и почетокот на новата година.

-Ако сега се распише, концесионерот ќе се избере  дури во септември со што наместо 12, остануваат  само три – четири месеци за концесионерот за оваа тековна година. Тоа  ќе значи и само три- четири месеци риболов на езерото за спортските и рекреативни риболовции кои се со годишна чланарина за Ревир Вардар 4, а во кој  покрај риболов за  реките во Велешко, редовно се  опфаќа и езерото „Младост", појаснува Лазаревски.

Тој потенцира дека поради доцнењето со избор на концесионер, ќе се јави и проблем колкави да бидат  давачките на концесионерот, а кои тој ќе мора да ги плати кон МЗШВ и Риболовната Федерација на Македонија.

Од  ЗСР „Бабуна" појаснуваат  дека една од обврските  на концесионерот кој ќе стопанисува со целокупниот рибен фонд на езерото, е да врши и годишно порибување на езерото.

Инаку, ЗСР „Бабуна" годишно порибуваше по 500 килограми или во изминатите пет години тие го порибија велешкото  езерото „Младост" со пет и пол тони крап.

Езерото „Младост" поради богатиот фонд на риба е многу  интересно за риболовците не само од Велес, туку и од Скопје и други градови, а на него секоја година се одржуваат домашни и меѓународни натпревари во спортски риболов.

Бојан Јовановски денеска повторно на распит за „Рекет"

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит денеска треба повторно да биде спроведен првоосомничениот за случајот „Рекет" Бојан Јовановски – Боки 13, кој се наоѓа во притвор во КПУ Затвор Скопје.

Ова е втор исказ на Јовановски за случајот „Рекет". Бојан Јовановски – Боки 13 на 15 јули годинава беше приведен на распит во Обвинителството заедно со второосмоничениот Зоран Милевски.

По неколкучасовниот распит Јовановски беше изведен пред Суд, каде на барање на Јавното обвинителството му беше одредена мерка притвор.

Во изминатиот период во врска со овој случај во Обвинителството сведочеа бизнисменот Силјан Мицевски, водителката Лила Филиповска и пратениците Фросина Ременски и Александар Кирацовски, како и претседателката на Собранието на Меѓународниот сојуз Агапи Дика и бизнисменот Зоран Азманов.

Поранешната шефица на СЈО Катица Јанева, која исто така, се наоѓа во притвор како третоосомничена исказ ќе дава во вторник.

Во случајот „Рекет" што го отвори Обвинителството за организиран криминал и корупција осомничени се  Бојан Јовановски и Зоран Милевски-Кичеец, како и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Сите тројца се во притвор. /МИА

Претседателот Пендаровски во посета на Велес

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес.

Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамки на проектот „Лице в лице".

Пендаровски заедно со градоначалникот на Велес Аце Коцевски ќе засади садници на опожарените места крај езерото Младост, а потоа ќе ги посети ООУ „Св. Кирил и Методиј" и Територијалната противпожарна единица во овој град./МИА

На првиот есенски ден променливо време и локален дожд

Од денеска почнува есента на северната хемисфера, а истовреме на јужната хемисфера почнува пролетта.

На првиот ден од есента, Сонцето во Скопје ќе изгрее во 06:20 часот, а ќе зајде во 18:32 часот. Денот ќе трае 12 часа и 12 минути.

Синоптичарите за денеска најавуваат променливо облачно време со сончеви периоди. Попладне и кон крајот на денот се очекуваат повремени локални врнежи од дожд кои наместа ќе бидат проследени со ретки грмежи. Врнежи ќе има и во вторник кога на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер./МИА

притисни ентер