Над 200 полски навивачи се казнето со по 150 евра казна

Судот за прекршоци на 223 полски навивачи , кои завчера вечерта учествуваа во масовна тепачка во близина на арената ,,Тодор Проески” , им одреди казна од по 150 евра.

Полските навивачи кои во петокот се степаа меѓу себе се казнети со по 150 евра од судија за прекршоци. Од судот велат дека дел од 223 полски навивачи кои беа приведени пред натпреварот Македонија- Полска поминале и со опомени, а како олеснителна околност било земено тоа дека до сега не биле осудувани.

„Повеќе навивачи се казнети со по 150 евра. Пасошите им беа одземени додека не ја платат казната, а потоа им беа вратени. Станува збор за странски државјани неосудувани во земјава и тоа беше земено како олеснителна околност. За вакво дело не се добива забрана за влез во земјава“, велат од судот.

Навивачите со автобуси вчера беа однесени во пред судија за прекршоци, а откако ја добиваа одлуката, еден по еден го напуштаа судот. Тие беа приведени по инцидентот во паркот на франкофонијата каде две поголеми групи на полски навивачи се степаа меѓу себе, по што 223 лица со автобуси беа однесени во четири полициски станици. Од МВР во таа прилика соопштија дека со приведувањето на навивачите бил спречен поголем инцидент. Полските “ултраси” важат за една од најагресивните навивачки групи во Европа, кои доста често знаат да предизвикаат инциденти на фудбалски натпревари.

Чавушоглу во Скопје на средби со Заев, Димитров и Османи

Шефот на дипломатијата на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, по покана од министерот за надворешни работи Никола Димитров, престојува во официјална посета на Македонија.

Севкупните билатерални односи помеѓу двете традиционално пријателски земји и можностите за зајакнување на соработката во сите области од заемен интерес, се темите за кои ќе разговараат на денешната средба министрите Димитров и Чавушоглу, најавија од МНР.

За време на посетата, во просториите на Министерството за надворешни работи на Македонија, Димитров и Чавушоглу официјално ќе ја пуштат во употреба техничката опрема за дигитализација на дипломатскиот архив на Министерството. Проектот е поддржан од Министерството за надворешни работи на Република Турција, а финансиран од турската агенција за соработка и развој – ТИКА.

Се предвидува министерот Чавушоглу да се сретне и со претседателот на Владата на Македонија, Зоран Заев, и со вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи. /МИА

30 дневен притвор за Боки 13

Барањето на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е остварено, на Бојан Јовановски- Боки 13 му е одреден 30 дневен притвор од страна на Кривичниот суд. Повеќе информации во текот на утрешниот ден.

Одземен и е мобилниот телефон на Катица Јанева

Oобвинителството за организиран криминал вечерва во рамките на претресите за случајот со рекетот од 1,5 милиони евра, било и во домот на Катица Јанева, специјалната јавна обвинителка што денеска си поднесе оставка

Повеќе информации во видеото.

притисни ентер