Тежок инцидент на квалификациската трка на Ф1 за Големата награда на Канада (ВИДЕО)

Возачот на Формула 1 од екипата на Хас, Кевин Магнусен , неславно ги заврши квалификациите за Големата награда на Канада.

Кевин Магнусен во еден момент на невнимание удри во десниот ѕид на патеката , па потоа се одби и удри во спротивниот и целосно го уништи болидот.

Иако инцидентот изгледаше страшно , данскиот возач на Ф12 не е повреден, нио нема да настапи на утрешната трка.

По инцидентот беше дигното црвеното знаменце и квалификациите беа прекинати.

притисни ентер