Второ финале за Вардар во лигата на шампионите

Македонскиот ракометен шампион Вардар испишува нова страница во својата богата историја. Вечерва од 18 часот во Ланксес арената во Келн против унгарскиот гигант Веспрем ќе го одигра свото второ финале во Лигата на шампионите.

По херојскиот триумф  вчера против фаворизираната Барселона  од 29-27 вечерва  вардарци ќе бидат пред ново големо искушение. Нашите херои  и покрај големите проблеми во текот на сезоната со финансиите и многуте промени во тимот  многупати досега покажаа дека  се најсилни кога е најпотребно во вакви одлучувачки мечеви.

Македонската ракометна фаланга посакува реприза на 2017 кога Вардар  ја донесе најголемата радост во нашиот спорт стигна до титулата во елитната Лига на шампионите. Тогаш  во финалето беше совладан богатиот и силен ПСЖ, сега на патот кон посакуваниот трофеј стои одличниот Веспрем.  

Без разлика  со кој состав   вечерва Парондо ќе го игра големото финале,   неизвесен е настапот на маестралниот хрватски бек Игор Карачиќ кој вчера во полуфиналето на раце беше изнесен од теренот во финишот на средбата поради повреда на листот на ногата, едно е сигурно  како што вели капитенот Столе Стоилов ние сме Вардар  не се плашиме од никого, другите нека се плашат од нас.

Во Ленксес арената во Келн  вардарци ќе бидат бодрени  од околу 1000 Македонци,  навивачите во Македонија заедно на плоштадот во Скопје на голем видео бим ќе може да го гледаат големото финале и да  навиваат за своите спортски идоли.

Почна 33-тиот Охридски пливачки маратон

Дваесет и еден од 22 пријавени пливачи точно на пладне влегоа во водите на Охридското Езеро кај Свети Наум, на стартот на 33-тиот меѓународен Охридски пливачки маратон.

Четиринаесет пливачи и осумте пливачки од седум држави ќе треба да ги испливаат 25-те километри колку што е долга патеката „Климе Савин", од Свети Наум низ десет контролни точки до целта кај Градското пристаниште во Охрид.

Моменталните временските услови засега се идеални за добра трка, водата на езерото е мирна со температура од 24 степени. Во такви услови на пливачите за да стигнат до целта ќе им бидат потребни околу четири до четири и пол часа.

Македонската пливачка експедиција оваа година ја сочинуваат Евгениј Поп Ацев, Александар Илиевски и младиот Леонид Мишевски. Поп Ацев после три одржани маратони во рамки на серијата на ФИНА е на второто место, со само три бода заостанување зад Едуардо Стокино од Италија кој исто така денеска плива во Охрид,

Во водите на Охридското Езеро е и французинот Аксел Рејмонд, двократниот светски првак во пливање на 25 километри од Будимпешта и Гуанжу, како и рекордер на 30-километарскиот Охридски маратон (2013 г.) што до пред две години се пливаше тука.

Наградниот фонд за маратонот што се плива под покровотелство на Претседателот на Република Северна Македонија изнесува 15 илјади долари. Охридскиот маратон е четврти од серијата шест трки што се одржуваат во рамки на „Гран-при" серијата на отворени води на ФИНА. До крајот на оваа сезона после маратонот во Охрид преостануваат уште трките во Хрватска и во Италија./МИА

Илјадници навивачи на Келн ја исполнија катедралата со молитва за клубот (ВИДЕО)

Германскиот фудбалски клуб Келн се врати во првата Бундес лига, е пред почетоткот на најважниот натпревар во сезоната , неговите фанови ја наполнија најпознатата катедрала и пееја молитва и ја испеаја клупската химна. 

Над 4 500 навивачи на Келн ја наполнија катедралата Св. Петар , една од најголемите цркви на светот, за да се помолат за успех на клубот .

Пред почетокот на натпреварот против Борусија од Дортмунд , бнавивачите во црквата ги раширија клупските шалови и ја испеаја химната на Келн.

Но , очигледно молитвата не им успеа , зашто изгубија со 1:3 , па сепак навивачите направија гест за почит.

Серена ја исполни заканата – Судијата Рамос веќе нема да и суди

Органзиаторите на УС Опен , последниот Гренд Слем сезонава што почнува во понеделник во Њујорк , решија шпанскиот судија Алберт рамос да не суди на настапите на Серена Вилијамс.

Американската тенисерка во минатогодишното финале се испокара со судијата Рамос, му се закануваше и го навредуваше , а во еден момент му рече и дека никогаш повеќе нема да суди на нејзини настапи.

"Ова не е првпат да направиме нешто слично со цел да го направиме турнирот што е можно поквалитетен и подобар. Значи, најдобро е и за играчите и за судиите. Со оглед на сето ова, решивме дека Алберт нема да им суди на натпреварите на Серена", рече шефот на судиите на турнирот Сорен Фримел.

притисни ентер