Веспрем прв финалист во Келн

Унгарскиот првак Веспрем  на нашиот Дејам Манасков е првиот патник во големото финале на завршниот турнир во Келн.

 Во премиерата на Фајнл фор турнирот во Германија , ракометарите на Веспрем во супер интересно полуфинале славеа победа над полскиот шампион Кјелце со 33 – 30 и обезбедија виза за утрешното големо финале и борба за најпосакуваниот ракометен трофеј во Европа.

По израмнетото прво полувреме кое заврши со 13 – 13 во втрите 30 минути ракометарите на Веспрем со многу подобра игра во нападот го срушија големиот ривал и отпатуваа  на завршниот меч во келн.  

притисни ентер