Меѓународниот суд одлучи Русија веднаш да ги ослободи украинските морнари

По половина година откако Русија во Црното Море заплени украински воени бродови , Меѓународниот суд за право на морињата со седиште во Хамбург донесе одлука морнарите веднаш да бидат ослободени.

Русија ги зароби бродовите заедно со 24 членови на екипажот. Судот одлучи Русија да и ги врати бродовите на Украина , пресуди судијата Џин-Хјун Пак. Во одлуката на судот се наведува дека двете страни не смеат да преземаат дополнителни чекори за да ја влошат и така заострената состојба меѓу Русија и Украина.

Минатата година во ноември руската крајбрежна стража ги запре украинсјките воени бродови во Керчкиот мореуз , низ кој украинските морнари сакале да влезат во Азовското Море.

Од тогаш морнарите се во притвор во Москва. Одлуката на судот е проблематична , зашто Русија го бојкотираше процесот во Хамбург и смета дека по ова прашање може да решава само локален суд.

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за здравство.

– Македонски државјани се пристигнати од Авганистан. По добиени информации дел од нив се позитивни. Поради безбедност на граѓаните, во консултација со Комисијата за заразни болести и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, вечерва ќе бидат во карантин, а утре епидемиолог ќе одлучи што понатаму, наведоа од Министерството за здравство. /МИА

Фото: Ким Кардашијан драстично го промени изгледот

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан драстично го променила својот изглед.

Ваква боја на косата Ким немала никогаш.

За само неколку дена по трет пат е главна тема во светскиот шоу-бизнис. Прво јавноста дозна дека Ким и нејзиниот сопруг Канје Вест станале милијардери, потоа дека можеби тие двајца наскоро ќе влезат во претседателскиот кабинет. Сега Ким е актуелна во медиумите поради тоа што станала црвенокоса.

Популарната старлета со бујни облини на својот профил на Инстаграм објавила селфи на кое ја по прв пат ја покажала новата боја на косата.

Видео: Китови во Јадран!?

Во близина на брегот на Јадранското море во Хрватска забележани биле две големи суштества, два кита.

Залутаните китови предизвикале страв меѓу туристите во Корчула. Китовите пливале на околу 150 метри оддалеченост од брегот во близина на стариот град во Корчула.

Огромните цицачи кратко пливале крај брегот и потоа го продолжиле својот пат кон отвореното море.

Појавата на китови во близина на брегот предизвикала страв меѓу туристите.

-Некои коментирале дека веќе нема да влезат во морето и да пливаат.

Покрај во Корчула китовите биле видени и од месното население и туристите во Ново Винодолско.

притисни ентер