Роботите сами почнаа да доставуваат пакети (ВИДЕО)

Како глетка од научнофантастичен филм изгледа новиот робот , изработен преку соработка на американските компании Форд и Амазон.

Во овој проект би се користело автономно возило , кое го довезува роботот на потребната адреса. Потоа настапува роботот – поштар , кој до куќниот праг го доставува пакетот или некоја друга поштенска пратка.

Форд е веќе подготвен за ваква услуга бидејќи го има роботот Digit , изработен во соработка со компанијата Agility Robotics.  

Според нивните проценки поштенската служба во САД не можер да одговори на двојно зголемениот број пратки за само една година.

Лани во САД биле испорачани над 6 милијарди пратки.

Фото: Сенида ги покажа облините во костим за капење

Лето е, сите се разголуваат па и Сенида постави фотографии во костим за капење на својот „Инстаграм“ профил.

Таа преферира едноставни костими за капење и не е толку нападна во покажувањето на нејзиното тело.  

Видео: Куче скокна во река за да го спаси своето другарче

Кога ќе се земе во предвид дека водата не е длабока и дека чамецот е блиску до брегот, ова видео и не е толку драматично.

Но кога ќе го видете уплашеното мало кученце како цимоли, сигурно ќе ви падне жал за него. Такво чувство имаше и големото куче и затоа направи ваков храбар потег.

„RIMAC“ на турнеја низ америка

„RIMAC“ и неговите електрични болиди, веќе некое време се низ Америка, каде учествуваат  на бројни автомобилски случувања.

Љубителите на автомобили низ Америка ќе можат да ги видат и да се восхитуваат на новите модели од компанијата „RIMAC“.

притисни ентер