Мексиканската влада понуди на аукција 82 луксузни автомобили , запленети од нарко картелите (ВИДЕО)

Аукцијата на 82 луксузни автомобили , запленети од нарко картелите во Мексико , е закажана за во недела.

Почетната цена за сите автомобили е околу 1,5 милиони долари. Шефот на неодамна формираниот Институт за враќање украдени богатства на народот , Рикардо Родригез соопшти дека автомобилите пред аукцијата се веќе изложени за заинтересираните купувачи. 82 луксузни возила се изложени во претседателската палата во Лос Пињос.

Оваа палата е празна , бидејќи новоизбраниот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор не сака да се всели во неа , зашто тоа е во спротивност со неговата програма и имиџот на скромен политичар.

Парите од продажбата на автомобилите се наменети за најсиромашната мексиканска држава Оахака , на југот на земјата .

Меѓу автомобилите има најнови модели на Ламборџини , Ферари , Порше , џипови Мерцедес и други скапи возила.

притисни ентер