Столар направил дрвена ,,Буба” и со неа ќе помине два континента за роденденот на ќерката (ВИДЕО)

Столар од Перу направил дрвен автомобил ,,Буба Фолксваген” и со неа тргнал на пат долг 21 000 километри за да и го честита роденденот на својата ќерка.

Столарот од Лима , Бенвенид Ортега и ветил на својата ќерка пред дека за прославата на нејзиниот роденден во Њујорк ќе дојде во дрвена Буба , што сам ќе ја направи. Сега 17 – годишната Емели тогаш имала 13 години и му рекла на татко си дека не сака прослава на својот 15- ти роденден во големата сала во Бронкс , туку да дојде кај неа во Њујорк со дрвен автомобил .

Прославата на 15- роденден на девојчињата во Јужна Америка е важен настан , на кој се прави прослава на која девојчињата се промовираат во жени.Тој направил дрвен Шевролет , но по пат кон Њујорк , моторот му откажал додека возел низ Колумбија.

Пред две години се зафати да прави нов автомобил според нацртите за Фолксваген од 1962 година. Сега Ортега ја направи Бубата и е тргнат на пат кон Њујорк за да и го честита 17- тиот роденден на ќерка си.

На овој проект бенвенидо ја потрошил речиси целата животна заштеда , па сепак усопеал кон крајот на март да тргне на пат долг 21 000 километри од Лима до Њујорки назад.

Но , во Колумбија повторно го снашла несреќа , кога се расипал моторот на Бубата стар повеќе од 40 години. Но , локалниот автоклуб му е понуди да му помогне , така што ќе тргне кон Меделин , а потоа за Панама. Целта му е да стигне на 5 јули во Њујорк кога е роденденот на неговата ќерка.

Фото: „Жешката“ Никол во бело бикини

Нови „жешки“ фотографии на светската музичка ѕвезда Никол Шерзингер.

 Атрактивната Никол дефинитивно знае како да предизвика хаос на социјалните мрежи.

Веќе подолго време Никол ужива на одморот во родните Хаваи, од каде редовно своите милионски фанови на социјалните мрежи ги „пали“ со фотки на кои во предн план е нејзиното совршено тело.

Во новите фотки Никол позира во бел едноделен костим за капење кој го истакнува нејзиниот сексапил. 

Популарната пејачка воедно може да се види и во минијатурно бикини како осамена  но, задоволна ужива на плажа во Хаваи.

Фото: Го заборави Бредли, Ирина во друштво на друг маж!?

Убавата руска манекенка Ирина Шајк кој во последните неколку месеци многу често беше присутна во медиумите поради разделбата со актерот Бредли Купер  е видена во друштво на друг маж.

Атрактивната Ирина која во моментов престојува во Њујорк  папараците ја фотографирале во друштво на друг маж .

Според некои медиуми станува збор за нов маж во нејзиниот живот, но подоцна се испоставило дека Ирина е видена во друштво на својот  пријател Алек Максвел, креативниот директор на британското издание на „Вог“.

Апел на МД „Илинден": Да му помогнеме на Алекс, да бидеме хумани

 Македонското друштво „Илинден" со седиште во Тирана упати апел до сите хумани луѓе да го помогнат лекувањето на петгодишниот Алекс Мазенкофски, по потекло од Мала Преспа.

– Сите хумани луѓе уште еднаш имаат можност да ја покажат својата хуманост на дело. Кој колку што може да донирa, да помогнеме за лекување на малиот Алекс со потекло од Преспа, Албанија, кому преку ноќ му се смени животот. Средствата може да се уплатат преку Гофундме на следниот линк https://www.gofundme.com/f66qz-10000. Молиме активно да се вклучите во акцијата за лекување на малиот Алекс, Вие, вашите пријатели, колеги и пријатели. На тој начин ќе ми дадеме поддршка на Алекс безгрижно да го мине детството и да ги оствари своите соништа, стои во апелот на друштвото.

Друштвото го пренесува и апелот на неговите родители, во кој се наведува дека на малиот Алекс неодамна му била дијагностицирана многу ретка болест наречена холестатом. Тоа е ткиво што расте во неговото лево уво и треба веднаш да се отстрани, бидејќи подоцна може да предизвика парализа на лицето.

По завршувањето на сите испитувања било утврдено дека со итна операција на оваа возраст успешно се лекува. Доколку семејството обезбеди средства детето може да се оперира на крајот од овој месец во болница во САД, каде што живее семејството.

За операцијата се потребни 47.000 а до сега се собрани околу 5.100 долари. /МИА.

притисни ентер