НАСА : Големата сина дамка прави силни магнетни пореметувања на Јупитер

Леталото ,,Јуно”  на НАСА забележа периодични промени во магнетоното поле на Јупитер , што е прва ваква информација за феномен на друга планета.

Станува збор за феноменот т.н. секуларна варијација , која укажува на долготрајни и непредвидливи промени на магнетното поле , а од резултатите на Јуно научниците утврдиле дека феноменот е поттикнат од атмосферските ветришта на планетата.

,,Овој феномен можевме да го откриеме единствено со помош на исклучително прецизни научни инструменти на леталото Јуно и нејзината единствена орбита околу Јупитер , поради што лета многу блиску до планетата.” изјави астрофизичарот Скот Болтон од институтот Southwest Research.

Ветриштата што ги предизвикуваат таквите промени се протегаат од површината , па се до длабочина на околу 3 000 километри , каде внатрешноста бна планетата се менува од гасна состојба , каква што е целата планета Јупитер, во течен метал.

Научниците сметаат дека ветровите ги растегнуваат магнетните полиња и ги разнесуваат по целата планета.

Фото: Сенида ги покажа облините во костим за капење

Лето е, сите се разголуваат па и Сенида постави фотографии во костим за капење на својот „Инстаграм“ профил.

Таа преферира едноставни костими за капење и не е толку нападна во покажувањето на нејзиното тело.  

Видео: Куче скокна во река за да го спаси своето другарче

Кога ќе се земе во предвид дека водата не е длабока и дека чамецот е блиску до брегот, ова видео и не е толку драматично.

Но кога ќе го видете уплашеното мало кученце како цимоли, сигурно ќе ви падне жал за него. Такво чувство имаше и големото куче и затоа направи ваков храбар потег.

„RIMAC“ на турнеја низ америка

„RIMAC“ и неговите електрични болиди, веќе некое време се низ Америка, каде учествуваат  на бројни автомобилски случувања.

Љубителите на автомобили низ Америка ќе можат да ги видат и да се восхитуваат на новите модели од компанијата „RIMAC“.

притисни ентер