Заев оптимист, за Дескоска се е можно во преговорите за СЈО

 Премиерот Зоран Заев денеска изрази оптимизам дека е можно деновиве пред објавување на извештајот од ЕК да се дојде до решение за статусот на СЈО, во рамки на предлог законот за Јавното обвинителство. 

Според министерката за правда Рената Дескоска, која информира дека се уште нема закажано нова средба, многу работи во нашата држава се решавале во последен момент така што, потенцира, се е можно.

– Мислам дека можеме овие денови пред објавување на извештајот на 29 мај да го заокружиме овој процес и двете условно кажано страни  во преговарачкиот процес да објават дека е постигнат договор, изјави Заев по денешната дебата за нацрт текстот на Националната стратегија за развој на коцептот за едно општество и мултикултурализам.

Додаде дека знае оти во одредени моменти има приближувања, па, како што рече, за некои детали ќе застанат, но процесот, оцени, се движи кон успешно завршување

– Тоа е важно заради тоа што и самиот извештај ќе биде позитивен, но не би требало да оставиме како држава каков било аргумент на Економскиот совет, кој е претставен од земјите членки. Да не дозволиме да имаме каква било дамка или причина за кој било и било што да одоговлекува, порача претседателот на Владата.

Министерката Дескоска изрази надеж дека ќе успеат да изградат консензус со почитување на принципите кои се зададени од ЕУ, а се многу битни за градење на владеење на право во нашата држава.

Таа верува дека веќе созрева свеста кај сите политички партии дека она што значи барање за амнестија не смее и не може да помине.

– Нашето инсистирање  да бидат застапени сите принципи на владеење на право, а тоа значи да нема никаква можност за скриена амнестија е принциипот од кој не смееме и не можеме да отстапиме бидејќи закон што ќе содржи квалитетни решеније соодветни на стандардите на ЕУ, е закон што ќе биде позитивно оценет, истакна Дескоска по дебатата за нацрт текстот на Националната стратегија за развој на коцептот за едно општество и мултикултурализам.

Одговарајќи на новинарско прашање за истрагите кои ги води СЈО, Дескоска информира дека се разговара околу користење на постојната законска рамка, решенијата кои се во сегашниот закон за СЈО, во сегашниот закан за кривична постапка и решенија кои произлегуваат од праксата.

– Ние имаме веќе судски случаи во кои има користење на прислушувани или снимени материјали, кои се  користени во други предмети кои не се поврзани со СЈО и тоа е во согласност со други закони. Тука се водат тие дебати, појасни таа, додавајќи оти можни се решенија во кои реално судиите се тие што ќе ги решат прашањата околу истраги, докази, околу се, подвлече, согласно Законот за кривична постпка.

Премиерот Заев информира дека за сите детали на законот во кој е инкорпориран и СЈО имало средба и со Зијадин Села и со Биљаљ Хасами.

– Тоа не е условено со судски процеси. Никој и не го бара реално заради тоа што тоа не е под владата, ниту под парламентот. Можеби преку тоа сакале да испратат порака до правосудниот систем за одредени барања за правичност или слично. Верувам  дека како што стига по многу процеси и предмети правдата, така и по овие предмети кои албанската опозиција ги зборува ќе се дочека правда транспарентна и јасна за сите, изјави Заев.

Арсовски: Зоран Заев е детронизиран човек

На 3 јануари му завршува криминално-политичката кариера на Зоран Заев.

Зоран Заев паѓа од власт и тоа е реалност, исто како што вртоглаво и паѓаат рејтинзите на анкетите на Заев и СДСМ.

Зоран Заев е очаен и тоа не може да го сокрие од целата јавност.

Зоран Заев е детронизиран човек, човек кој не може да ги сокрие омразата и очајот и продолжува со навреди и лаги. Дојден му е крајот.

Никој, ама баш никој не им е крив на Заев и СДСМ за неуспехот и што рекетираа, што крадеа, што малтретираа, што лажеа, што нанесуваа неправди, што ветуваа – а не можат да остварат. Ниту граѓаните кои бараат чесност, визија и посветеност, ниту ЕУ лидерите кои бараат реформи и сериозност, ниту ВМРО-ДПМНЕ која целиот период наназад укажуваше за целиот криминал и погрешниот пат кој го оди Заев и власта.

Свесен за очајната ситуација во која се наоѓа Заев, избезумен што му дојде крајот на неговите лаги, бараше избори на 27 декември во петок, нарекувајќи ги брзи избори.

Зоран Заев под превезот на таканаречени брзи избори сакаше да го изигра законот и да не го испочитува Пржинскиот договор, односно да ги скрати роковите. Предложено беше веднаш да се распушти Собранието и да се оди на првиот датум за избори согласно 100 дена Пржинска влада, но и тоа го одби Зоран Заев.

Единствената причина за избори без техничка влада односно со скратени рокови беше причината да ја украдат волјата на граѓаните исто како што го направија тоа и минатите со нерегуларности за кои се поднесени кривични пријави, а се уште нема никаков исход од обвинителството. Но и тоа ќе биде предмет на ревизија и некој ќе сноси одговорност откако ќе се смени власта.

Затоа, ВМРО-ДПМНЕ принципиелно и согласно законите издејствува предвремени парламентарни избори согласно Пржинска Влада, каде што Зоран Заев од 3 јануари оди во историјата. Не смее никој повеќе да си игра со волјата на граѓаните, затоа што ова е шанса за иднината на граѓаните и на државата.

Не чека многу работа, сите заедно, да ставиме крај на ова зло што ни се случуваше изминатите 2 години.

Не чека многу посветеност и многу влог да ги залечиме раните од владеењето на најнеуспешниот и најлажливиот премиер во историјата Зоран Заев и владеењето на најнедржавничката партија СДСМ.

Не чека Обнова на Македонија и таа ќе се случи после 12 април од страна на новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Обнова на Македонија. Имаме тим, имаме план и визија, имаме програма.

Знаеме како ќе го реализираме тоа и сите заедно ќе успееме!

Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Спасовски: Подготвени сме за евентуален нов бран мигранти, но засега нема индиции за тоа

Како држава сме подготвени во делот на евентуално зголемување на бранот на мигранти. Ставот на Владата е истиот што сме го имале и досега и тука немаме промена во однос на тоа дека имаме два транзитни центра низ кои поминуваат мигрантите. 

Апсолутно ќе ја почитуваме политиката на Европската унија во однос на справување со евентуална мигрантска криза.

Ова е одговорот од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на новинарско прашање дали земјава е подготвена за можноста од Турција да биде пуштен нов бран мигранти.

– Засега се уште немаме индиции дека може да дојде до зголемување на бројот на мигранти. Сметам дека Европската унија треба сериозно да остане на спроведувањето на договорот со Турција ако сакаме навистина да не ни се случи нов мигрантски бран, нагласи Спасовски и додаде дека тоа е работа што мора да ја завршат челниците на Европската унија и на Турција.

Министерот Спасовски, по денешната оперативно-тактичка вежба „Плен" во Полицискиот центар „Ѓорче Петров", потенцира дека Владата ги следи тие политики, и пред се работи на заштита на нашата држава и нашите граѓани, а со тоа придонесува за безбедноста на целиот регион. Нагласи дека од круцијално значење при вакви сериозни предизвици е координацијата, меѓусебната размена на информации и спроведувањето на заедничката политика. /МИА

Жерновски во Токио на церемониите за интронизација на јапонскиот цар Нарухито

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски присуствува на церемониите за интронизација на јапонскиот цар Нарухито што се одржуваат денеска и утре во Токио. 

Жерновски учествува во својство на личен претставник на претседателот на државата и официјален претставник на Владата на Република  Македонија.

Како што соопшти Министерството за надворешни работи, во рамки на церемониите се одржуваат два свечени настана, односно официјална церемонија на интронизација на императорот, проследена со свечен прием во Империјалната палата, како и официјален прием приреден од јапонскиот премиер Шинзо Абе.

На церемониите за интронизација учествуваат претставници на повеќе од 170 држави и меѓународни организизации, меѓу кои и претставници на сите светски кралски семејства, голем број шефови на држави, министри и останати високи претставници од целиот свет.

 – Церемониите на интронизација се најважниот настан во Јапонија и настан што се случува еднаш во 30 години. Претходната ваква церемонија, односно интронизациајта на императорот Акихито, се случи во 1990 година. Заменик министерот Жерновски ги пренесе пораките на претседателот Пендаровски за добро здравје и долго и просперитетно владеење на императорот Нарухито, а во името на македонските граѓани посака ерата Реива да биде долга и просперитетна за јапонскиот народ, соопшти МНР.

Република Македонија и Јапонија оваа година одбележуваат 25 години од воспоставувањето на дипломатските односи кои, наведува МНР,  се карактеризираат со традиционално добри и пријателски билатерални односи.

– Јапонија е меѓу најголемите билатерални донатори на нашата држава, а техничката помош се реализира преку проекти во различни области. Континуираната јапонска поддршка и развојна помош овозможија во изминатите дваесет и пет години во Република Македонија да бидат направени значајни подобрувања во многу витални области, информира Министерството за надворешни работи./МИА

притисни ентер