Новиот украински претседател на инаугурацијата го распушти Парламентот

Новиот претседател на Украина, Володимир Зеленскиј положи свечена заклетва , на еден месец по убедливата победа над досегашниот претседател Петро Порошенко.

Најмладиот претседател во историјата на земјата , со само 41 година , најави дека ќе воведе драстични промени. на инаугирацијата пристигна пешки, попатно поздравувајќи ги насобраните.

Веднаш по свеченоста го распушти Парламентот и распиша вонредни парламентарни избори. Редовните избори се предвидени за октомври , но Зеленски рече дека нема толку време.

До сега воПарламентот и натаму доминацијата ја имаат приврзаниците на поранешниот претседател Порошенко.

Новата партија на Зеленски нема ниту еден пратеник , така што тој ги распиша изборите сега , додека има огромна поддршка од населението , кое го избра само за да ја казни досегашната власт поради аферите со корупција и злоупотреби.

Зеленски нема никакво политичко искуство , освен што како актер -комичар ја играше улогата на претседател во популарна серија.

Трамп: Сакаме да избегнеме војна со Иран, но...

Американскиот претседател Доналд Трамп денес се обрати по повод наводниот напад на нафтените полиња од страна на Иран и нагласи дека се надева дека ќе се избегне војна со Техеран.

-Веќе сега знаеме доволно за тоа кој е виновен но сепак сакаме уште докази. Тоа што со сигурност можеме да го тврдиме е дека сакаме да избегнеме војна со Техеран, но сме подготвени на се, вели Трамп.

Уште еднаш нагласи дека ќе направи се што е во негова моќ за да им помогне на пријателите во Саудиска Арабија.

По нападот Саудиска Арабија го преполови производството на нафта па затоа и цената драстично е зголемена.

Еспер: Иран ги крши законите на меѓународниот поредок

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер изјави денес дека недамнешните напади на саудиските нафтени полиња за кои САД го обвинува Иран се „без преседан“.

Покрај тоа, тој истакна дека САД со сојузниците работи на одбрана на меѓународниот поредок заснован на закони кои Техеран ги „поткопува“.

Еспер на Твитер напиша дека во Белата куќа е одржан состанок на кој претставници на Министерството за одбрана и други функционери го известиле претседателот Трамп за ситуацијата.

Како што пренесува „Ројтерс“, Еспер додал дека викендов разговарал со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман и ирачкиот министер за одбрана Келедом ал Обаидиј.

Адвокатката на Јанева најавува барање за укинување на притворот

Адвокатката на разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, најавува дека ќе поднесат  барање за укинување на мерката притвор, а за гаранција ќе биде понуден нејзиниот имот.

-Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица Јанева како и денешната одлука да нема можност да се врати на старото работно место во обвинителството во Гевгелија, вели за ТВ21 Ирена Фрчкоска, која додава дека и одлуката од саботата и денешната на Советот на јавни обвинители не ги добиле.

Најави дека во текот на утрешниот ден ќе го достават барањето за укинување на мерката

На Јанева и е одреден 30-дневен притвор кој истекува деновиве./МИА

притисни ентер