Мадона за две песни на Евросонг добива два милиона долари , 135 лица задолжени за нејзиниот настап

За само две песни што ќе ги отпее утре на финалната вечер на Евросонг во Тел Авив , музичката ѕвезда Мадона ќе добие два милиона долари, што е највисока исплата во историјата на овој фестивал.

Без оглед кој утре ќе победи на Евросонг, главната ѕвезда сепак ќе биде Мадона . 60 – годишната кралица на поп музиката се уште не е појавена на пробите во Израел , но договорот е конечно постигнат.

Нејзиниот настап ќе го финансира израелско – канадаскиот милијардер Силван Адамс. Овој 59- годишен бизнисмен пред три години со сопругата Маргарет се пресели од Канада во Израел. Тој толку ја сака земјата што лани во Израел ја донесе велосипедската трка Џиро ди Италија , што го чинеше 80 милиони долари .

Најголем проблем околу потпишувањето на договорот за настапот на Мадона биле песните. Така , наместо предвидениот стар хит ‘Like a Prayer’, таа ќе изведе две песни од најновиот албум ‘Madame X’ , наместо една.

Од телевизијата Кан конечно се смирија со потпишан договор , но тогаш излезе нова компликација. мадона се најде на удар на еден од фронтмените на Пинк Флојд , Роџер Вотерс , кој јавно ја прозва за настап во Израел , земја каде се кој ден се кршат човековите права. Мадона му одговори на Вотерс дека секаде ќе се бори за заштита на правата и достоинството на луѓето.

Во Тел Авив пристигна со приватниот млазен авион на Адамс, по што отседна во хотелот дан , каде за неа е закупен целиот кат. Сер очекува да се појави на генералната проба утре во живо пред публиката.

За нејзиниот настап се задолжени 135 лица , како и 30 тони тешка дополнителна опрема. Изведбата на Мадона ќе ја збогатат 25 професионални танчери , 40 пратечки вокали , режисер, кореограф и аниматор на сценскиот настап. 

Видео: Погледнете како изгледа островот за богати и славни во Мајами

Островот на милионерите е приватен остров на кој живеат само 42 луѓе а има 34 куќи.

Се работи за Индијан Крик Вилиџ во заливот Вискејн во Мајами а некои од неговите жители се супермоделот Адријана Лима, пеаќот Хулио Иглесиас и инвеститорот Карл Ајкан.

Островот е обезбедуван од приватна полиција а секоја куќа е сместена во првиот ред до морето за сите да можат да уживаат во погледот.

Центарот има и игралиште за голф а куќите од овој комплекс ретко се наоѓат на продажба.

Моментално се продава само една и тоа за 24 милиони долари.

Неверојатна приказна,го проголтала вереничкиот прстен додека спиела

Јена Еванс од Калифорнија завршила на операција откако во сон го проголтала сопствениот веренички прстен.

Таа сонувала дека со вереникот Боби се на вечерен воз на кој има група негативци .

Вереникот во сонот и рекол дека треба да го проголта прстенот за негативците да не го одземат. Таа го ставила прстенот во уста, го проголтала и се напила чаша вода. Во теј момент се пробудила, сфатила дека се работи за сон и продолжила да спие.

Кога утрото се разбудила видела дека и го нема прстенот. Тогаш таа сфатила дека не баш се било сон...

„Го разбудив мојот вереник и му реков дека сум го проголтала прстенот. Мислам дека не ми поверува веднаш. Долго време се смеевме а потоа и се јавивме на мојата мајка а тогаш уште посилно се смеевме“ раскажува Јена на својот Фејсбук профил.

Таа потоа отишла во болница каде што ја снимале и откриле дека навистина има прстен во нејзиниот стомак.

Докторите ја успале Јена и со ендоскопија го извадиле прстенот кој му го дале на вереникот Боби.

Боби и го дал прстенот на Јена а таа му ветила дека никогаш повеќе нема да го загуби.

„Абарт 595 Писта“ е златна средина

Новиот модел е замислен како опција помеѓу стандардниот „595“ и поскапата верзија „Туризмо“.

„Абарт“ ја претстави „Писта“ верзијата на моделот „595“ кој е заснован на „Фиат 500“. Произведувачот соопшти дека овој автомобил во поглед на цената е позициониран измеѓу базичната верзија на „595“ и „595 Туризмо“.

Сепак „595 Писта“ има мотор со иста јачина како и „Туризмо“. Тоа значи дека под хаубата се наоѓа 1.4 литарски турбо- бензин мотор со165 коњски сили.

Силата на предните тркала се пренесува преку автоматизиран мануелен менувач кој во суштина работи како автоматик но брзините можат да се менуваат и рачно.

Од „Абарт“ се пофалија дека овој автомобил во петта брзина забрзува од 80 до 120 км/ч за 7,8 секунди а неговата максимална брзина е 218 км/ч.

За „595 Писта“ да може безбедно да запре ставени се специјални сопирачки со дискови чиј пречник е 264 мм напред и 240 мм назад.

притисни ентер