Фото: Емили Ратајковска гола против контроверзната забрана за абортус во Алабама

Американската сојузна држава Алабама го усвои законот за целосна забрана на абортус, што предизвика реакција не само во САД тиуку и во целиот свет.

Законот за забрана на абортус на жените им го одзема правото на избор, што налути многу луѓе на светот.

Законот ќе стапи на сила по шест месеци откако ќе биде потпишан од гувернерката Кеј Ивеј.

Алабама откако овој закон ќе стапи на сила, ќе го забрани абортусот во било која ситуација. Лекарите кои ќе извршат абортус ќе ги чека казна од 99 години затвор.

Една од најубавите жени на светот, манакенката Емили Ратајковски е една од многуте познати личности кои одлучиле да реагираат против овој закон.

Емили тоа го стори на себе својствен начин, со гола фотка и порака.

-Оваа недела 25 стари белци гласаа за забрана за абортус во Алабама, дури и во случаи на инцес и силување. Тие луѓе на власт ја наметнуваат својата воља над женските тела за да го одржат партијахатот и да го продолжат индустрискиот затворски комплекс, на тој начин што ги спречува жените со ниски економски можности да одлучат да не раѓаат. Државите кои се обидуваат да го забранат абортусот се државите во кои има најголем број на црни жени. Се, се врти околу класата и расата  и  станува збор за директен напад на основните човекови права кои жените во САД ги заслужуваат. Наши тела, наша одлука, напиша Емили под својата гола фотка.

Ламборџини не е веќе на врвот на уличните суперболиди (ВИДЕО)

Ламборџини веќе не е сопственик на рекордот на патеката во германскиот Хокенхајм , а титулата му припадна на најлутиот конкурент.

Се разбира , тоа е Ферари. Го победи суперспортскиот болид Aventador SVJ на Ламборџини , и тоа не само на патеката во Хокенхајм , туку и на онаа во Нирнберг.

Ферари во верзијата Писта побрз беше за 1,4 секунди со време од 1:45.9 и со тоа време се приближи до она на тркачките болиди. Верзијата Писта ја движи 3.9 литарски твин турбо V8 мотор со 720 Кс и 770 Нм .

За соборување на рекордот на Ламборџини е заслужен и возачот Кристијан Гебхарт.

Пајак во Австралија улови и изеде опосум (ВИДЕО)

Страшни фотографии објави Џастин латон , кои ги снимил нејзиниот сопруг , а на нив се гледа како огромен пајак лови и јаде опосум , вид мал торбар што личи на стаорец.

Во Националниот парк Маунт Филд на Тасманија сопругот на Џастин Латон снимил неверојатна борба. За научниците станува збор за навистина редок феномен.

Големите пајаци кои живеат во Австралија и на Тасманија знаат да изедат мало пиле , жаба или влекач , но не и опосум. Опосумот има тело долго од 5 до 11 сантиметри со тежина од 7 до 43 грама.

Видот опосуми што на снимката се гледа како жртва на пајакот е од поголемите , кои достигнуваат до 11 сантиметри должина и од 15 до 43 грама тежина.

Во 2016 Австралиец од државата Квинсленд сними кај него дома слично шокантно видео- пајак кој преку фрижидерот во неговиот дом носи глушец.

Фејсбук ја претстави својата криптовалута со која имаат големи планови

Компанијата Фејсбук денеска го објави планот за лансирање на криптовалутата либра , така што од секторот социјални мрежи се шири кон онлајн трговија и глобално плаќање.

Фејсбук се здружи со 28 партнери во проектот Libra Association што ќе управува со новата дигитална валута. Според информацвиите , планираат да ја лансираат на почетокот на 2020 година.

Партнери во проектот се моќни компаниуи како Mastercard, Visа, Spotify Technology, Paypal, eBay, Uber Technologies, Vodafone Group, како и инвестициски компании од типот на Andreessen Horowitz .

Се надеваат дека со стартот на либра ќе се соберат околу 100 компании . Секоја членка добива по еден глас во носење на клучните одлуки за мрежата за тргување со либра , а компаниите мора да вложат најмалку 10 милиони долари , за да бидат дел од групацијата.

По првата година , Фејсбук нема намера да го задржи водечкото место меѓу членките.

Компанијата основа и филијала наречена Калибра , која ќе нуди дигитални паричници за потребите на штедење , праќање пари и потошувачка на либра.

Kалибра ќе биде поврзана со платформите на фејсбук за праќање пораки како Messenger и WhatsApp, кои веќе имаат над милијарда корисници.

притисни ентер