Иднината на индивидуалниот градски превоз – мало, електрично возило без возач (видео)

Најновиот и најмалиот член на фамилијата „Renault EZ” автономни возила е концептот EZ-Pod, Кој на паркинг зазема површина од само 3 квадратни метри.

„EZ-Pod“ е замислен како мало, урбано електрично возило за индивидуален превоз на кратки релации – како дополнување на видовите на јавен/индивидуален превоз.

Базирано е на механичка основа на електричниот модел Renault Twizy, па автомобилот зазема само 3 квадратни метри, што е значајно кога станува збор за возењето и паркирањето во тесни улички на старите градски јадра во многу европски градови.

Поради малите димензии, дизајнерите и инженерите се фокусирале на тоа што подобро да ја искористат патничката кабина и да добијат најголема можна корисна зафатнина.

Со тоа, предвидено е „EZ-Pod” користи технологија на самовозечки автомобили со кои управува компјутер.

„Renault“ наведува дека овој мал електричен концепт е идеален како “car-sharing” возило, кое ќе може да се резервира преку апликација и автоматски да се пренесе до потенцијалните клиенти, а најмногу би се користел во пешачките зони во големите градови.

 

Фото: Сенида ги покажа облините во костим за капење

Лето е, сите се разголуваат па и Сенида постави фотографии во костим за капење на својот „Инстаграм“ профил.

Таа преферира едноставни костими за капење и не е толку нападна во покажувањето на нејзиното тело.  

Видео: Куче скокна во река за да го спаси своето другарче

Кога ќе се земе во предвид дека водата не е длабока и дека чамецот е блиску до брегот, ова видео и не е толку драматично.

Но кога ќе го видете уплашеното мало кученце како цимоли, сигурно ќе ви падне жал за него. Такво чувство имаше и големото куче и затоа направи ваков храбар потег.

„RIMAC“ на турнеја низ америка

„RIMAC“ и неговите електрични болиди, веќе некое време се низ Америка, каде учествуваат  на бројни автомобилски случувања.

Љубителите на автомобили низ Америка ќе можат да ги видат и да се восхитуваат на новите модели од компанијата „RIMAC“.

притисни ентер