Видео:Скандал - Кирјос дивееше на теренот и заработи дисквалификација на турнирот во Рим

Австралискиот тенисер Ник Кирјос направи невиден скандал  на мечот од 2 коло против Каспер Руд  на Мастерсот 1000 во Рим .

Киријос откако дивееше на теренот и се караше со публиката е дисквалификуван од турнирот. Сега бесните навивачи бараат АТП  доживотно да го дисквалификува Кирјос од тенисот.

Австралискиот тенисер полуде поради публиката откако го загуби гемот на почетокот на третиот решавачки сет.

Киријос се скара со публиката откако го загуби својот сервис. Потоа тој отиде кон својата клупа каде го скрши рекетот, фрли шишенце со вода и столица на теренот и продолжи да се расправа со публиката.  

Судијата веднаш му доделил казна губење на гемот по што Австралиецот се поздравил со противникот и го напуштил теренот пред супервизорот на турнирот да му ја изрече дисквалификацијата. Судијата за време на дивеењето на Кирјос на теренот го повикал супервизорот за да го дисквалификува тенисерот.

АТП потоа потврди дека Ник Кирјос е дисквалификуван од мечот поради што ќе му биде одземена целата награда која требало да ја добие од турнирот во Рим, На Австралиецот ќе му бидат одземени и бодовите освоени во Рим ,а исто така ќе треба да плати и казна од 20 000 евра.

притисни ентер