Беше ѕвезда на шпанската фудбалска лига , а сега служи пици (ВИДЕО)

Дарио Силва , уругвајскиот напаѓач , кому сите му предвидуваа одлична кариера , сега работи како келнер во пицерија .

По тешката сообраќајна несреќе Дарио Силва го заборави фудбалот и се вработи во пицерија. Тој беше офанзивец на Еспањола , на Малага и на Севиља. Во 2006 година пијан налњетал на бандера и во несреќата ја изгуби десната нога.

Сфатил што му се случило отако видел на телевизија , по операцијата што траела четири часа. Заплакал , но веднаш решил дека ќе продолжи со животот. Се обидел да одгледува тркачки коњи , потоа се занимавал со веслање и се обидел во тој спорт да се квалификува за Олимписките игри во Лондон во 2012 .

Подоцна се кандидирал за градоначалник на местото Роха , но оваа авантура немала среќен крај.

Денеска повторно е во Шпанија , каде работи како келнер во пицерија. Тврди дека менаџерите му ги украле сите пари заработени во текот на кариерата , па сега мора да преживува со работа во пицеријата.

Силва во кариерата во Премиер лигата, во тимот на Портсмаут и во шпанскотм пповенство постигнал 100 гола . За репрезентацијата на Уругвај има 49 настапи со постигнати 14 гола.

Трагедија во Боливија- судијата почина среде натпревар (ВИДЕО)

Боливискиот фудбалски судија , 32- годишниот Виктор Иго Хуртадо почина вчеравечер на прволигашкиот натпревар меѓу Олвес Риди и Ориенте Петролер. 

Судијата Хуртадо во 54. минута на натпреварот паднал на теренот , по што му била пружена лекарска помош. Итно бил префрлен во болница , но не успеале да го спасат. Точната причина за смртта ќе ја покаже обдукцијата , но се смета дека судијата починал од срцев удар.

Оваа трагедија го отвори повторно прашањето за условите за играње фудбал , бидејќи стадионот во местото Ел  Алто е на најголема надморска височина на светот , на 4 150 метри , каде нема доволно кислород и фудбалерите се под посебен напор.

Надал ја освои 34-та Мастерс титула

Надал во финалето го победи Ѓоковиќ.

Рафаел Надал успеа да ја одбрани титулата. Во финалето Надал го победи Новак 1:2 (0:6, 6:4, 1:6)

За Шпанецот денешниот трофеј е негов јубилеен десетти од Мастерсот во Рим, а прв во оваа сезона и сигурно е добра најава пред претстојниот Ролан Гарос.

Ѓоковиќ во полуфиналето на Рим

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го „преживеа“ епскиот трилес и се пласираше во полуфиналето на Мастерс турнирот 1000 во Рим.

Ѓоковиќ го доби четврфиналниот трилер против Дел Потро со 2-1 по сетови 4-6, 7-6 и 6-4 кој заврши во еден часот по полноќ.

Лидерот на АТП листата го победи  извонредниот Дел Потро во исклучително драматичен трилер кој траеше нешто повеќе од три часа.

Во нивниот 20 -ти меѓусебен дуел Ѓоковиќ по 16 пат во кариерата стигна до посакуваниот триумф.

На патот кон уште едно финале, противник на Ѓоковиќ во полуфиналето на Рим ќе биде уште еден Аргентинец, одличниот Диего Шварцман кој во четврфиналето беше подобар од Јапонецот Кеи Нишикори.

притисни ентер