Фудбалско лудило во Амстердам – Илјадници ја слават титулата на Ајакс (ВИДЕО)

Во фантастична атмосфера над 100 000 навивачи на Ајакс во Амстердам ја прославија титулата 34. првак на Холандија.

Тимот на Ерик тен Хаг со високи 4: 1 вчеравече го победи Де Граафчап и дојде до шампионската титула.

На еден од главните плоштади во Амстердам беше поставена голема бина на која фудбалерите на Ајакс повеќе од еден час се дружеа со своите навивачи.

Мотивацискиот говор го одржа 19- годишниот капитен Матијс де Лит , по што неговите колеги од тимот продолжија со загревање на и така жешката атмосфера.

Ова е прва титула на Ајакс по 2014 , а до неа дојдоа во претпоследното коло на првенството. Ајакс титулата му ја посвети на поранешниот играч , 22 годишниот Абделхак Нури , кој пред две години доживеа срцев удар , поради што има трајно оштетување на мозокот.

притисни ентер