Гладна лавица нападна 4 – годишно девојче , кое остана без скалп

Четиригодишно девојче заврши во кома по бруталниот напад во парк во Јужноафриканската Република.

Малата Дина- Мари де Беер со своето семејство ја посетиле фармата за лавови Валтверде. Таткото го носел девојчето во раце, кога гладна лавица  скокнала и му ја грабнала од раце. Од управата на паркот велат дека таткото преблизу се шетал до кафезите , кога наеднаш лавицата замавнала низ решетките и на девојчето со канџите му го скинала скалпот.

Таткото Питер поминал само со лесни повреди , додека на малечката Дина и го скинала скалпот и го повредила черепот.

Девојчето итно било пренесено во болницата во Албертон , каде докторите и отстраниле дел од черепот за да го намалат притисокот на мозокот.

Девојчето сега е во индуцирана кома.По страшната несреќа , фармата Валверде изрази сочуство со семејството на девојчето и надеж дека ќе се спаси , додека за туристите објави посебни предупредувања да не се приближуваат до кафезите.  

Фото: Двометарска медуза

Медузите од овој вид обично растат околу 90 цм, затоа оваа медуза претставува вистинско чудо.

Биологот Лизи Дали и фотографот Дан Абот, велат дека никогаш во животот не виделе толкава медуза. „Видовме неколку мали медузи а потоа наидовме на една огромна, моментот беше неверојатен“ рече Лизи.

„FaceApp“ ќе биде под истрага

Американскиот сенатор Чак Шамер побара од Федералното биро за истраги (FBI) да спроведе истрага за апликацијата „FaceApp“ .

До ова дошло откако се појавиле гласини дека Русија ги искористува податоците од оваа апликација. Дали апликацијата која сите ја користат во последниве денови, можеби крие мрачна страна?

На тоа сеуште немаме одговор.

Сијамски близнаци раздвоени во Лондон

Сијамски близнаци кои биле споени со главите, успешно се раздвоени во Лондон после неколку операции кои вкупно траеле 55 часа.

Двегодишните сестри од Пакистан Сафа и Марва Улах, три пати биле оперирани во Болницата „Грејт Ормонд Стрит“ а во хируршките зафати кои биле направени во рок од 4 месеци, учествувале вкупно 100 членови од медицинскиот тим на болницата.

Хирурзите успеале да ги раздвојат нивните мозоци кои биле меѓусебно испреплетени во нивниот заеднички череп а потоа успеале да реконструираат два посебни черепа, користејќи ги фрагментите од заедничкиот.

притисни ентер