Вечерва во „Само вистина“ гости ќе бидат Филип Петровски и Сафет Бишевац

Дами и господа, и денеска продолжуваме неуморно во потрагата по единствената вистина.

На пултот во само вистина своите ставови ќе ги вкрстат Филип Петровски и Сафет Бишевац.

Кој кому прв ќе подаде рака во духот на граѓанското помирување? Може ли новиот претседател да допринесе за создавање на пристојно ниво на политичка култура?

Кој снима во такси автомобилите, и дали постои канабис масло на грамажа? Дали самопријавувањето на Павле Богоевски е висок политички чин?Дали бомбата за Богоевски е само обид за одвлекување на вниманието од „метлата“?

„Метлата“ ќе заигра следниот месец, но на Заев му се „испушти“ дека нема да се чепка „дворот“ на ДУИ без дозвола на Ахмети – Дали ова може да го наруши процесот на реконструкција онаков каков што навистина го очекува јавноста? Дали приоритет треба да биде прво расчистување на партискиот „двор“ а дури потоа да се мисли на градоначалници и министри?

Турбо работата на Антикорупциска – успешно детектирање на слабостите и преземање одговорност или само „мачкање очи“? Не делат две недели од Извештајот на Европската комисија, а од решение за СЈО „абер нема“ – може ли одолговлекувањето на новиот закон сериозно да ни ги помати ЕУ плановите?

Што ќе извади од овој ќорсокак? Гледајте САМО ВИСТИНА со Филип Петровски и Сафет Бишевац само на Канал 5 Телевизија.

Милијардер го отплатил студентскиот долг на целата генерација

Околу 400 дипломци на колеџот ,,Морхаус “ во Атланта добиле неочекува и голем подарок.

Дипломците во Атланта , во американската држава Џорџија добија неочекуван подарок за крајот на школувањето. Милијардерот и филантроп Роберт Смит решил да го отплати студентскиот долг на целата генерација дипломци во износ од 40 милиони долари.

Пред да им ги исплати долговите на студентите за школување , овој технолошки инвеститор на универзитетот му подарил 1,5 милион долари.

Со милкшејк нападнат најголемиот приврзаник на Брегзитот (ВИДЕО)

Необичен напад преживеа лидерот на британската партија за Брегзит , Најџел Фараж во градот Њукасл.  

Лидерот на партијата шетал низ градот , кога му пришол 32- годишен маж и го полил со милкшејк , упатувајќи му навреди.

До нападот дошло откако фараж иммсе обратил на приврзаниците на партијата во рамки на кампањата за евоизборите.

Полицијата го идентификува напаѓачот како Пол Краутер , кој веднаш беше уапсен. Медиумите пишуваат дека станува збор за приврзаник на владејачките лабуристи и дека произведува свое пиво. Пред нападот објавил фотографија на милкпшејк , кој потоа го фрлил врз политичарот.

На Твитер се огласи и напаѓачот кој напиша дека е задоволен што успела да го погоди Фараж , како и нападнатиот кој изрази револт поради радикализацијата на оние кои сакаат Британија да остане во Европската Унија.

Еколошка катастрофа – Уништени плажи од разгледниците(ВИДЕО)

Шокантното видео ги прикажува плажите на Кокосовите острови , кои порано беа главен мотив на разгледниците за рајски острови.

Плажите сега се затрупани со 238 тони пластични отпадоци. Инаку , овие острови и припаѓаат на Австралија и се наоѓаат во источниот дел на Индискиот океан.

Порано беа опишувани како ,,рај на земјата”. населени се само два од вкупно 27 корални острови , каде живеат околу 600 жители. На островите растат кокосови палми и се опкружени со кристално тиркизна вода. Но , научниците открија шокантен податок дека овие острови се прекриени со пластичен отпад , 11 пати повеќе од каде било на земјата , ако се спореди територијата на островите.

Пластичниот отпад на овој остров е за еднократна употреба и океанот го нанесува на плажите.

Др. Анет Фингер од Универзитетот Виктоириа во Мелбурн вели дека е вознемирувачки што производството на пластика и натаму е во пораст. Речиси половина од пластиката произведена во последните 60 години е со производство од последните 13 години.

Вели дека во 2010 во океаните завршиле 12,7 тони пластика , а од произведената пластика дури  40 проценти станува отпад уште истата година.

Како резултат на прекумерната употреба на пластика за еднократна употреба Фингер смета дека до сега во океаните се насобрале 5,25 трилиони парчиња пластичен отпад.

притисни ентер