Хеликоптер се урна во реката Хадсон во Њујорк (видео)

Пилот беше извлечен од реката Хадсон во Њујорк откако хеликоптер паднал во водите близу местото каде што тунелот Линколн влегува во Менхетн, велат властите.

Пилотот, кој бил единствениот во хеликоптерот, бил спасен од специјалната единица на њујоршката полиција и е во добра состојба.

На видеото од несреќата снимено од очевидец, се гледа како леталото паѓа кон водата со носот надолу додека роторот се движи, а потоа паѓа во водата и тоне.

 

притисни ентер