Поплави во БиХ, снег во Црна Гора (фото/видео)

Во БиХ и понатаму се борат со обилните дождови кои предизвикаа изливање на реките поради кои е воведена вонредна ситуација и одбрана од поплави.

Најкритично е во Приједор и подрачјето околу овој босански град, каде под вода се 1.350 домаќинства, додека поплавени се околу 400 куќи, лизгање на земјиштето има на шест локации, а урнат е и пешачкиот мост преку реката Сана во Долнa Драготињa, пренесува сараевскиот портал Klix.ba.

 

Додека во северниот дел на Црна Гора деновиве падна и снег и тоа во Беране, Андријевица, Плав и Жабњак.

 

На Жабљак и натаму  паѓа снег, а температурата во градот во седум часот изнесувала нула степени, јавија локалните медиуми.

притисни ентер