Вознемирувачко видео од градски автобус – Девојка исфрла постар човек , кој и приговарал за однесувањето

Полицијата во Лас Вегас објави снимка од безбедносната камера во градски автобус на која се гледа како девојка го турна старецот , кој удри со глава на тротоарот.

Инцидентот се случил на 21 март , а денеска полицијата го објави видеото . На него се гледа како 74- годишниот Серж Фурние е исфрлен од автобусот од девојка , а потоа паднал на глава.

Од задобиените повреди старецот починал во болница. Полицијата ја упаси 25 – годишната Кадеша Бишоп , а против неа е покренато обвинение за убиство.

На видеото се гледа како Бишоп со двете раце го турка Фурние од автобусот . Несреќниот маж , кој се движел со помагало , паднал со лице на тротоарот.

Тој реагирал на однесувањето на девојката , која во автобусот викала и ги пцуела патниците , на што таа се разлутила.

Фото: Двометарска медуза

Медузите од овој вид обично растат околу 90 цм, затоа оваа медуза претставува вистинско чудо.

Биологот Лизи Дали и фотографот Дан Абот, велат дека никогаш во животот не виделе толкава медуза. „Видовме неколку мали медузи а потоа наидовме на една огромна, моментот беше неверојатен“ рече Лизи.

„FaceApp“ ќе биде под истрага

Американскиот сенатор Чак Шамер побара од Федералното биро за истраги (FBI) да спроведе истрага за апликацијата „FaceApp“ .

До ова дошло откако се појавиле гласини дека Русија ги искористува податоците од оваа апликација. Дали апликацијата која сите ја користат во последниве денови, можеби крие мрачна страна?

На тоа сеуште немаме одговор.

Сијамски близнаци раздвоени во Лондон

Сијамски близнаци кои биле споени со главите, успешно се раздвоени во Лондон после неколку операции кои вкупно траеле 55 часа.

Двегодишните сестри од Пакистан Сафа и Марва Улах, три пати биле оперирани во Болницата „Грејт Ормонд Стрит“ а во хируршките зафати кои биле направени во рок од 4 месеци, учествувале вкупно 100 членови од медицинскиот тим на болницата.

Хирурзите успеале да ги раздвојат нивните мозоци кои биле меѓусебно испреплетени во нивниот заеднички череп а потоа успеале да реконструираат два посебни черепа, користејќи ги фрагментите од заедничкиот.

притисни ентер