Страшна грешка- Полицаец од БиХ убил маж кој дошол на судење (ВИДЕО)

Правосудниот полицаец Младен Деуриќ уби денеска маж на влезот во судот во местото Власеница , во источна Босна.

Полицаецот веднаш е уапсен , а локалните медиуми пренесуваат дека станува збор за несреќен случај. Полицаецот пукал во Мило Јевтиќ и му нанел смртоносна повреда од која по извесно време тој починал .

Тој влегувал во судот , каде требало да се одржи граѓанско рочиште. Според неофицијалните информации , полицаецот Деуриќ најверојатно си играл со пиштолот на влезот во судот и случајно испукал.

Куршумот поминал низ стаклото и завршил во Мило Јевтиќ (52) ,инаку  татко на три деца.

Полицаецот , иако осомничен за убиство во Власеница , пред три месеци почнал да работи како судски полицаец.

Заев: Не сум се слушал со Јанева, пред да и го земат телефонот

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција изјави дека тој не се слушнал телефонски со Катица Јанева, пред да и биде конфисуван мобилниот телефон.

Тој одговори на новинарско прашање во врска со наводите во некои од медиумите дека вечерта кога се апсеа Бојан Јовановски и Зоран Милески, Јанева пред да и биде одземен телефонот се слушнала со висок екс дипломат и висок функционер од Владата.

-Може да прочитаме се и сешто. Не сум се слушнал со Катица Јанева.  Денес може да читате се. Верувам  дека граѓаните може да оценат што е што, ако нешто се случило тоа можете сами да го утврдите ќе ги прашате соодветните луѓе, можете да прашате некои дипломати или поранешни дипломати, како што ме прашавте мене, но Јавното обвинителство соопшти дека било во нејзиниот дом, не е извршен претрес, но и е одземен мобилниот телефон со цел да се види нејзината поврзаност или соучество со Бојан Јовановски или пак да се увиди дали таа е злоупотребена, рече Заев.

Заев нагласи дека истрагата треба да покаже каква е улогата на Јанева и додаде дека додека не се докаже дека таа е инволвирана во криминал, важи пресумпцијата на невиност.

Ванхојте: Обвинителите да се остават да ја вршат својата работа за случајот „Рекет"

Белгискиот експерт Питер Ванхојте, кој беше ангажиран во процесот на преговори за Договорот од Пржино, излезе со реакција за случајот на Јавното обвинителство „Рекет".

Тој на својот Фејсбук профил напиша дека што и да се случило во Канцеларијата на специјалниот јавен обвинител, важно е да се запрат сите шпекулации и да им се дозволи на обвинителите да ја вршат својата работа.

Ванхојте повикува дека доколку се утврди дека имало злоупотреба на моќта, луѓето што биле вмешани во тоа, треба да се осудат, но најпрвин да се запрат шпекулациите.

– Анализирајќи го она што се случува, моето прво прашање е: зошто ова наеднаш излегува на површината? Кој стои зад тоа? Дали Катица Јанева допре до некои луѓе кои веруваа дека се недопирливи и се над законот? Како одговор на ова „во чиј интерес е ова да се случува", можев да обезбедам долга листа имиња, но тоа нема да и помогне на земјата да тргне напред, напиша Ванхојте на Фејсбук.

Оценува дека една работа е јасна, а тоа е дека политичарите повторно ја збркаа работата и наместо да гарантираат непристрасно и независно судство, политичарите од сите партии продолжија со нивните лични борби и заборавија, како што рече, на правилната имплентација на основните демократски принципи, како што е поделба на моќта и потребата од независно судство.

– Тоа докажува дека има уште многу пат да се изоди. Можам само да се надевам дека граѓанското општество повторно ќе се разбуди и ќе бара да бидат почитувани демократските вредности, дури и од страна на политичарите. И најпосле, што и да се случи, истрагите со прислушуваните разговори мора да продолжат. Тоа е товар од минатото, но никој не треба да заборави што се случи, и оние кои беа вклучени во тоа, вклучувајќи го и Груевски, се соодветно судени и на крајот и осудени.

-И ЕУ и Орбан треба да бидат свесни дека никој не може да даде азил на ваква личност, и во исто време да бара од Македонија да го почитува владеењето на правото. Затоа и ова треба да се исправи!, напиша Ванхојте на Фејсбук. 

Премиерот Заев ќе предложи разрешување на поголем број функционери

Премиерот Зоран Заев денеска на Владата ќе и предложи разрешување на досегашни директори, заменици, раководители на институции и членови на управни одбори, а ќе достави и предлози за пополнување на местата кои ќе бидат испразнети по разрешувањето.

– Од денеска ќе почне постапка на именување на новите носители на државни функции, дел преку надзорни одбори, дел преку ресорни министри кои имаат можност да одлучуваат за таквите постапки. Секако за тие постапки постојат законски процедури. Ова се одлуки кои јас ќе ги доставам до Владата и до управувачките органи или носителите на одлуки, рече на денешната прес-конференција премиерот Заев, соопштувајќи ги притоа имињата на оние кои ќе бидат разрешени согласно оваа одлука.

Во разрешените, меѓу другите се директорот на ЈП „Македонија Пат" Гајур Кадриу, на „Здравствен дом" Скопје Злате Мемедовиќ, директорот и претседател на УО на МЕПСО Сашо Василевски, економскиот директор на УК за гинекологија и акушерство Ваљон Бела, ВД директорот на Агенција за лекови и медицински средства МАЛМЕД Ќахил Ибраими, директорката на Клиниката за детски болести Катерина Ставриќ, на Драмски Театар Скопје Викторија Арангелова Петровска, претседателот на УО и директор на ЕЛЕМ Драган Миновски и директорот на Железници Ирфан Асани.

притисни ентер