Две години од најгледаната политичка емисија - ,,Само вистина”

Почна пред две години а веќе израсна како лидер меѓу политичките емисии во македонскиот етер.

Емисијата САМО ВИСТИНА  несомнено внесе една нова свежина во медиумскиот простор и успеа да се наметне како највлијателна и најпопуларна.

Концептот на дебата меѓу две спротивставени ставови за краток период ја освои довербата кај гледачите. САМО ВИСТИНА како најгледана емисија стана препознатлив бренд кој се води од мисијата за исцрпно и неуморно трагање по вистината.

„Имало повеќе такви емисии кога навистина адреналинот на гостите па некогаш и на нас водителите се покачува, едноставно кога ќе се вклучат светлата тогаш како сите да влегуваме во рингот и секој се труди да ја каже својата вистина, а јас како водител да извлечам најмногу што можам во интерес на гледачите. Жестоките дебати е она што го дадоа печатот на САМО ВИСТИНА целиот овој период, не е лесно и за гостите и благодарност до нив што се охрабруваат.“

„Наше е да ги поставиме сите прашања кои што цениме дека се од интерес на јавноста, можеби некогаш се работи за повеќе провокативни прашања меѓутоа, знаете како, целта на новинарите е да ги постават можеби тие незгодни прашања се со цел јавноста да го добие очекуваниот одговор. Ако се суди според довербата што ни ја даваат гледачите во однос на рејтингот мислам дека сме постигнале добар резултат, ќе продолжиме и понатаму.“

За успехот на САМО ВИСТИНА говори и посветената тимска работа, изборот на темите, а гостите се оние кои ја прават магијата на дебатата. „Жешкиот“ икс најчесто знае да извлече жестоки судири меѓу гостите.

Од стотиците дуели во САМО ВИСТИНА се уште се коментираат дуелот помеѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски, Филип Петровски и Агим Јонуз, Есад Рахиќ и Оливер Андонов и многу други.

Историско осмо место на Тамара со „Proud“ на Евровизија

Историска ноќ за Македонија во Тел Авив.Спектакуларен настап на нашата Тамара Тодевска во финалето на Евросонг 2019!

На фантастичната бина во Тел Авив во Израел, нашата Тамара блесна на сцената и сосема заслужено стигна до историскиот пласман на осма позиција со 295 поени на изборот за песна на Евровизија.

Песната  „Proud“ ја освои публиката од цела Европа, Тамара првиот дел од гласањето на телевизиските жирија го заврши на втората позиција со 237 гласови ,со само два бода помалку од водечката Шведска.

Во гласањето од публиката добивме скромни 53 бода за на крајот да го оствариме најдобриот пласман во историјата на еден Евросонг, рекордното осмо место.

Песната „Горда“ е дело на Роберт Билбилов, Лазар Цветковски и Дарко Димитров, автори на музиката и аранжманот , а текстот го напишаа Коста Петров и Сања Поповска. Спотот го режираше Чедо Поповски.

Победник на годинешниот избор за песна на Евровиија е претставикот на Холандија Данкан Лоренс кој и пред годинешниот избор беше главниот фаворит за победа кај обложувалниците..

Спектакуларниот Евросонг со својот настап го надополни специјалната гостинка кралицата на светскиот поп Мадона, која исполни две песни во придружба на хор и раперот Кваво.

Заев со Вучиќ на отварање на јужниот крак на коридорот 10 кон Македонија

Отворена за сообраќај последната делница на јужниот крак на коридорот 10 низ Грделичка клисура чија градба траеше шест години.

Свеченоста заврши со спектакуларен огномет. „Можете да се гордеете со она што го направивте за вашите деца и нашата иднина“, порача српскиот претседател  Александар Вучиќ.

„Коридорот 10 е вистинска европска вредност на поврзување и на комуникации“, изјави премиерот Заев кој беше на свеченото отворање на автопатот.

Со отворањето на оваа делница,  Србија преку коридорот 10 ќе биде целосно поврзана со 600 километри долг автопат од границата на  Македонија до границата со Унгарија.

Од Белград за Скопје ке се патува за 3,5 до 4 часа.

Македонско –грчкиот од експерти изврши детална ревизија на наставните планови и учебници по историја

На состанокт е договорена и методолигијата по која ќе се чешлаат учебниците.

Детална и сеопфатна ревизијата на наставните планови и учебници по историја во двете земји, кои во најкус можен рок треба да биде ослободени од какви и да било иредентистички и ревизионистички референци, утврдил македонско – грчкиот комитет. На состанокт е договорена и методолигијата по која ќе се чешлаат учебниците.

- Врз основа на Преспанскиот договор и во согласност со целите и принципите на УНЕСКО и на Советот на Европа, беше усвоена методологија, опишана во заклучоците, за ревизија на наставните планови и учебниците. Двете делегации се согласија да го поттикнуваат вклучувањето на повеќе содржини од областа на културата и уметноста во образованието со цел градење на позитивна слика за другиот.

Проверката на учебниците стартуваше во ноември минатата година. На последната средба на македонско – грчкиот комитет, одржана минатиот мисец во грчкото МНР, беа утврдени заедничките чекори за ЕУ интеграциите.

Претходно, шефот на македонскиот тим  Виктор Габер по дводневниот состанок на македонско – грчкиот во март, рече дека треба да се избегнуваат непријатни формулации во учебниците и кај грчката и кај македонската страна, со цел правилно да се едуцираат новите генарации. И порача дека имало повеќе историски моменти што не зближуваат со грчката страна.

Заедничкиот Интердисциплинарен комитет треба да ги проучи учебниците и да дефинира временски рамки, за да се осигура дека од следната година ќе бидат отстранети сите наставни програми, кој содржат каков било иредентизам.

Согласно одредбите од Преспанскиот договор, работата на Комитетот ќе ја надгледуваат министерствата за надворешни работи на двете земји.

притисни ентер