Вонредна состојба во БиХ

Поради поплави по поројните дождови, во Босна и Херцеговина е прогласена вонредна состојба во повеќе градови. 

Дождот кој не престанува од неделата предизвика големи проблеми во делови од земјата.

Реките се прелеани во регионите околу Приједор, Бања Лука, Бихаќ и Добој, соопштија босанските власти.

Поплавени се повеќе стотици куќи, како и стотици хектари обработливо земјиште. Продолжува и потрагата по шестгодишното дете кое вчера исчезна во надојдената река Мрачајска.

притисни ентер