Новороденче пронајдено на тротоар во Топанско поле

Тукушто роденото машко бебе кое вчера беше оставено на  улица во Топанско поле е стабилно и во добра здравствена состојба, информираат од Клиниката за детски болести.

 Бебебто вчера со возило на итната медицинска помош во попладневните часови било однесено на  Детската клиника.

Било сосема голо, како и што било оставено во треват, и веднаш било ставено во инкубатор по што му била дадена и соодветна терапија, појаснува директорката на  Детска клиника, Катаерина Ставриќ во телефонски разговор за Канал 5.

Вели дека новороднечето на свет најверојатно било донесено вечра. Лекарите тоа го утврдиле по папочната врвца, која била пронајдена во паркот каде што било оставено беспомошното бебе.

- Се работи за машко новородено, со родилна тежина 2400 грама. Згрижено е на одделот за неонатологија, неговата здравствена состојба е добра, превземени се сите неопходни мерки во вакви случаеви.

Бебето било пронајдено од случаен минувач, кој го слушнал плачот и веднаш ја алармирал полицијата и повикал брза помош.

Од Детска клиника велат дека досега не се соочиле со ваков слчучај -  тукушто родено бебе да биде оставено во крајно несоодветни услови на улица. Од полиција работат на откривање на идентитетот на мајката и околностите во кои новороденчето било оставено сосема само во парк во Топанско поле.

ЗНМ: Осуда за ширењето дезинформации на пратеникот Стевананџија за новинарите Јованоски и Христов

Го повикуваме пратеникот Стевананџија јавно да објави демант за објавената невистина и да се извини на новинарите за евентуалните последици од објавата.

Здружението на новинарите на Македонија го осудува пратеникот Димитар Стевананџија, кој на својот Твитер профил објави фотографија со коментар дека колегите Борјан Јовановски и Боби Христов наводно се гости на отворање на контроверзен угостителски објект во Охрид. Според колегите Јовановски и Христов станува збор за лажна фотографија од објект во Градскиот Трговски Центар во Скопје и истата објава служи да им се наруши нивниот имиџ како новинари.

ЗНМ укажува дека преку етикетирање и ширење на дезинформации на новинари, особено од страна на избрани претставници на Собранието на Република Македонија, може сериозно да им се наштети на професионалниот интегритет и углед на новинарите, а со тоа да се намали и довербата на јавноста во медиумите.

Освен ова, јавните личности, а особено пратениците треба да служат за пример и посебно да внимаваат како комуницираат со новинарите и воопшто со генералната јавност, напишаа од ЗНМ.

Српската Влада даде согласност со Македонија да се склучи Договор за дигитална трансформација

Како што се наведува во соопштението, целта на договорот е промовирање на соработката и обезбедување поддршка во примената на информатичките и комуникациските технологии преку спроведување на активностите за ширење на знаењето “Србија дигитализира”.

Српската Влада на денешната седница усвои Заклучок за давање на согласност на Канцеларијата за информатичка технологија и електронска администрација на Република Србија со Министерството за информатичко општество и администрација на Република Македонија да склучи договор за соработка во областа на дигиталната трансформација, соопштија од Канцеларијата за сорботка со медиумите на срспката Влада./МИА

притисни ентер