Петмина загинати во сообраќајна несреќа кај населба Драчево

Трагите од крв и расфрланите делови од автомобил утринава сведочат за трагичната сообраќајна несреќа  која се случи  синоќа на булеварот Борис Трајковски на влезот во скопско Драчево, а во која загинаа тројца мажи и две жени.

Несреќата се случила петнаесетина минути пред полноќ кога автомобил Рено 5, со скопски регистарски таблички во кој се превезувале жртвите, од непознати причини преминал на спротивната лента  на коловозот и директно се судрил со камион за превоз на отпад од Комуналната хигиена.

Според првичните информации, петтемина починале на лице место, додека возачот на камионот бил префрлен на скопските клиники, каде е задржан на понатамошно лекување.

Кои се причините за сообраќајната несреќа дополнително ќе се утврдува . Според МВР, загинатите се на возраст од 30 до 60 годишна возраст и не се во семејна врска.

Телата на починатите се предадени на обдукција, а ќе се врши и сообраќајно техничко вештачење.

ЗНМ: Осуда за ширењето дезинформации на пратеникот Стевананџија за новинарите Јованоски и Христов

Го повикуваме пратеникот Стевананџија јавно да објави демант за објавената невистина и да се извини на новинарите за евентуалните последици од објавата.

Здружението на новинарите на Македонија го осудува пратеникот Димитар Стевананџија, кој на својот Твитер профил објави фотографија со коментар дека колегите Борјан Јовановски и Боби Христов наводно се гости на отворање на контроверзен угостителски објект во Охрид. Според колегите Јовановски и Христов станува збор за лажна фотографија од објект во Градскиот Трговски Центар во Скопје и истата објава служи да им се наруши нивниот имиџ како новинари.

ЗНМ укажува дека преку етикетирање и ширење на дезинформации на новинари, особено од страна на избрани претставници на Собранието на Република Македонија, може сериозно да им се наштети на професионалниот интегритет и углед на новинарите, а со тоа да се намали и довербата на јавноста во медиумите.

Освен ова, јавните личности, а особено пратениците треба да служат за пример и посебно да внимаваат како комуницираат со новинарите и воопшто со генералната јавност, напишаа од ЗНМ.

Српската Влада даде согласност со Македонија да се склучи Договор за дигитална трансформација

Како што се наведува во соопштението, целта на договорот е промовирање на соработката и обезбедување поддршка во примената на информатичките и комуникациските технологии преку спроведување на активностите за ширење на знаењето “Србија дигитализира”.

Српската Влада на денешната седница усвои Заклучок за давање на согласност на Канцеларијата за информатичка технологија и електронска администрација на Република Србија со Министерството за информатичко општество и администрација на Република Македонија да склучи договор за соработка во областа на дигиталната трансформација, соопштија од Канцеларијата за сорботка со медиумите на срспката Влада./МИА

притисни ентер