Перо Антиќ нов предводник на мак баскетот

Првиот и засега единствен Македонец во најсилното светско кошаркарско првенство, НБА лигата Перо Антиќ е новиот претседател на македонската кошаркарска федерација.

Капитенот на македонскиот национален тим од историскиот Евробаскет во 2011 Перо Антиќ, денеска на редовно изборно собрание едноглансо ја доби довербата од сите присутни делегатите за  во следните четири години да ја води македонската кошарка.

Антиќ кој со три освоени титули во Евролигата е најтрофејниот македонски кошаркар на меѓународната сцена  доаѓа на местото на  Петар Наумоски.

Изборното собрание на федерацијата делегатите го искористија и за да донесат одлука за промена на името на федерацијата  новото има на македонската кошаркарска федерација е Кошаркарска федерација на Северна Македонија.

Новиот предводник на мак баскетот Перо Антиќ  во промоцијата на својата програма истакна дека  со силен тим од спортисти и луѓе од бизнис-секторот  во својот мандат ќе работи на  враќање на  кошарката на вистинските патеки на успехот. Новиот претседател вети  многу повеќе пари за сите македонски екипи и многу посериозна работа во младинските селекции .

 Антиќ и неговите најблиски соработници уште на стартот на мандатот ќе имаат голем предизвик , ќе мораат да го вратат загубеното реноме на нашата најсилна селекција, која до пред само неколку месеци беше дури во дивизијата ц на европската кошарка.

  Најблиски соработници на Антиќ  во федерацијата ќе бидат неговиот соиграч од селекцијата легендарниот Тодор Гечевски, поранешниот кошаркар Владимир Георгиевски, некогашниот судија и делегат Гечевски .

Антиќ веднаш по изборот за претседател од делегатите побара  рок од две недели за избор на  членовите на највисокиот орган на федерацијата Управниот одбор.

Големата шампионка Серена Вилијамс декласирана, Симона Халеп на тронот на Вимблдон

Романската тенисерка Симона Халеп е победничка на годинешното неофицијално светско првенство во тенис, Грен слемот во Вимблдон.

Во големото финале феноменалната Халеп за само 57 минути игра од централниот терен во Вимблдон ја збриша големата шампионка Американката Серена Вилијамс победувајќи ја експресно во два сета со 6-2 и 6-2.

За Симона Халеп по титулата на Роналд Гарос ова е вториот трофеј од Грен слем турнирите. Легендата на светскиот тенис Серена Вилијамс попладнево не успеа да го подигне својот осми пехар во Вимблдон.

КК „Кожуф" единствен кошаркарски клуб во Гевгелија

Гевгелија е вистински кошаркарски град кој минатата сезона имаше два клуба кои се натпреваруваа во Првата државна лига, доби шампион во БИБЛ лигата и беше домаќин на кошаркарскиот Куп.

 Со сопственикот и спонзорот на КК „Блокотехна" постигнавме договор во наредната кошаркарска сезона Гевгелија во Првата кошаркарска лига да ја претставува само КК „Кожуф" кој ќе настапува значително зајакнат организациски и во поглед на играчкиот состав, информираше на денешниот брифинг со новинарите градоначалникот Сашо Поцков.

– Гевгелија е вистински кошаркарски град кој минатата сезона имаше два клуба кои се натпреваруваа во Првата државна лига, доби шампион во БИБЛ лигата и беше домаќин на кошаркарскиот Куп. Констатиравме дека ваквата традиција можеме да ја продолжиме и да постигнеме уште подобри резултати само со единствен кошаркарски клуб, рече Поцков.

За постигнување подобри резултати неопходни се и дополнителни финансиски средства поради што Поцков организирал средба со најголемите компании од општина Гевгелија од кои побарал поддршка за остварување на целта и задржување на гевгелискиот спортски бренд.

Текстилната компанија „Ноел" која беше сопственик и единствен спонзор на КК „Блокотехна" најави дека финансиски и организациски ќе го поддржи единствениот кошаркарски клуб „Кожуф" и оти дополнително ќе одлучи дали „Блокотехна" ќе продолжи да се натпреварува или пак местото во Првата лига ќе го отстапи на друг клуб.

Де Лихт се поблиску до Јувентус

Италијанскиот фудбалски шампион  Јувентус добива огромно засилување?

Капитенот на Ајакс Матијас де Лихт е се поблиску до трансфер во Торино, откако  раководството на Јуве одлучил да ја зголеми понудата.

Според „Газета дело Спорт“ , Ајакс одбил 67 милиони евра со барање за повисока понуда  вредна 75 милиони. Сега се очекува раководството на италијанскиот гигант да ја прифати бараната сума.

19- годишниот  Де Лихт која игра на позицијата стопер претходно ги договори личните услови со Јувентус и стави потпис на пет годишен договор , според кој ќе има годишна плата од 9 милиони евра, без бонуси.

До крајот на неделава би требало Ајакс и Јувентус да постигнат договор, а Де Лихт да ги изврши лекарските прегледи во Торино.

Летово еден од најголемите светски таленти ги одби понудите на Барселона и Пари Сен Жермен.

притисни ентер