Зошто Ливерпул во финалето на ЛШ ќе ја добие луксузната гардероба?

Навивачите на Тотенхем се бесни поради одлуката ан УЕФА луксузната соблекувална во финалето на Лигата на шампионите да му биде доделена на Ливерпул.

Во финалето на 1. јуни во Мадрид на стадионот Ванда Метрополитано службен домаќин на наптреварот ќе биде Тотенхем , но и покрај тоа ,,гостинот” Ливерпул ја доби полуксузната соблекувална, онаа што ја користат играчите на мадридски Атлетико.

УЕФА ја правда одлуката со тоа дека е донесена поради навивачите и по разговорот со полицијата и обезбедувањето на натпреварот.

Влезот во луксузната соблекувална е на трибините каде ќе бидат сместени навивачите на Ливерпул , додека помалку луксузната е сместена на трибините на навивачите на Тотенхем.

Од европската фудбалска асоцијација најавија дека и двете соблекувални ќе ги уредат така што помалку да се разликуваат.

притисни ентер