Фото: Дејан Станковиќ во Куќата на славни на Интер!

Легендата на европскиот фудбал, Србинот Дејан Станковиќ од денеска и официјално е член на Куќата на славни на италијанскиот гигант Интер.

Станковиќ  дресот на Интер го носеше од 2004 до 2013 година , со црно сините од Милано легендарниот фудбалер освои 5 Скудета, 4 Купа на Италија,во 2010 го подигна и трофејот во Лигата на шампионите,а има и четири Суперкупа на Италија е едно Светско клупско првенство на ФИФА.

За Интер одигра 239 натпревари на кои постигна 42 гола.

Клубот од „Џузепе Меаца“ втора година во низа воведува нови свои легенди во Куќата на славни.

Минатата година дел од Куќата на славни на Интер станаа Валтер Зенга, Хавиер Занети, Лотар Матеус и Бразилецот Роналдо. Годинава таа чест ја добија Франческо Толдо, Џакинто Факети и Џузепе Меаца.

Трагедија во Боливија- судијата почина среде натпревар (ВИДЕО)

Боливискиот фудбалски судија , 32- годишниот Виктор Иго Хуртадо почина вчеравечер на прволигашкиот натпревар меѓу Олвес Риди и Ориенте Петролер. 

Судијата Хуртадо во 54. минута на натпреварот паднал на теренот , по што му била пружена лекарска помош. Итно бил префрлен во болница , но не успеале да го спасат. Точната причина за смртта ќе ја покаже обдукцијата , но се смета дека судијата починал од срцев удар.

Оваа трагедија го отвори повторно прашањето за условите за играње фудбал , бидејќи стадионот во местото Ел  Алто е на најголема надморска височина на светот , на 4 150 метри , каде нема доволно кислород и фудбалерите се под посебен напор.

Надал ја освои 34-та Мастерс титула

Надал во финалето го победи Ѓоковиќ.

Рафаел Надал успеа да ја одбрани титулата. Во финалето Надал го победи Новак 1:2 (0:6, 6:4, 1:6)

За Шпанецот денешниот трофеј е негов јубилеен десетти од Мастерсот во Рим, а прв во оваа сезона и сигурно е добра најава пред претстојниот Ролан Гарос.

Ѓоковиќ во полуфиналето на Рим

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го „преживеа“ епскиот трилес и се пласираше во полуфиналето на Мастерс турнирот 1000 во Рим.

Ѓоковиќ го доби четврфиналниот трилер против Дел Потро со 2-1 по сетови 4-6, 7-6 и 6-4 кој заврши во еден часот по полноќ.

Лидерот на АТП листата го победи  извонредниот Дел Потро во исклучително драматичен трилер кој траеше нешто повеќе од три часа.

Во нивниот 20 -ти меѓусебен дуел Ѓоковиќ по 16 пат во кариерата стигна до посакуваниот триумф.

На патот кон уште едно финале, противник на Ѓоковиќ во полуфиналето на Рим ќе биде уште еден Аргентинец, одличниот Диего Шварцман кој во четврфиналето беше подобар од Јапонецот Кеи Нишикори.

притисни ентер