Атомска игротека на „Денови на ЦЕРН во Македонија"

Авторите на изложбата се професорите од ЦЕРН, Лудвиг Добжински и Даниел Денегри.

Нови сознанија за суштината на универзумот и неговото функционирање ќе даде атомската игротека за деца и изложбата „Истражувањата во ЦЕРН" што денеска е отворена на Академија за науки и уметностите во организација на Природноматематичкиот факултет, Универзитет „Св. Кирил и Методиј" и Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) по повод „Денови на ЦЕРН во  Македонија". Настанот ќе трае до 17 мај и ќе биде отворен за целата јавност.

Авторите на изложбата се професорите од ЦЕРН, Лудвиг Добжински и Даниел Денегри.

– Денешниот настан е исклучително важен затоа што ЦЕРН  е една од најзначајните, најавторитативните, најпознатите меѓународни научни институции со основна цел, задача и мисија да организира фундаментални истражувања во подрачјето на физиката, односно како што обично се вели, да ја проучува научно физиката на елементарните честички, како најголема лабораторија во светот што има многу софистицирана опрема, рече професорот на економскиот факултет, Таки Фити.

Професорот додаде дека научните откритија и технолошки иновации на ЦЕРН имаат практична примена во многу сфери во живеењето на луѓето, вклучувајќи ја медицината и претставуваат благодет на човештвото.

– За нас е многу значајно формирањето на овие атомски игри каде што низ забава и игра учениците од основните училишта, седмо, осмо и деветто одделение, ќе можат нешто повеќе да научат за тоа како настанал универзумот, што е суштината на универзумот и како тоа функционира. Настојуваме да ги научиме младите критички да резонираат и откриваат, зашто не се потребни само факти во нашиот образовен систем, туку и поврзувањето на категориите и процесите што се случуваат во логичен и транзистентен систем. Да ги учиме учениците и студентите да размислуваат, да им вградиме во нивните глави повеќе мудрост а не само факти, додаде Фити.

Јован Деспотовски, директорот на ФИТР, посочи дека ова е многу значаен настан за државата зашто станува збор за една номинирана европска организација за атомски истражувања каде во моментот членуваат повеќе од 23 технолошки напредни држави.

– Младите луѓе кои денеска се тука се јадро што треба понатаму да го шири размислувањето за ова исклучително значајна тема како што се атомските истражувања. Мислам дека доволно долго во нашата држава други теми ја окупираа јавноста и нашето образование и сакам да верувам дека го првиме првиот чекор кон промени. Наредните пет дена ќе имаме настани од различен карактер што ќе бидат отворени за пошироката јавност, меѓутоа пред се се наменети за најмладите, за основците и средношколците. Ние постепено ја шириме идејата, го шириме размислувањето дека земјите треба да се насочуваат кон теми што реално се прогрес а тоа е меѓудругото и истражувањето, рече Деспотовски.

Директорот појасни дека со овој настан го правиме првиот чекор за пристапување на земјата во ова технолошки напредно семејство на европскиот континент.

Мимоза Ристова, професор на природно математички факултет и автор на атомската игротека за деца додаде дека во текот на утрешниот ден ќе има семинар на средно-популарно и научно ниво, и научниците од областите технички и природни науки може да добијат нешто, а публиката која што сака да научи и чуе нешто за ЦЕРН, може да присуствуваат на семинарот зашто тој ќе биде отворен за целата јавност. 

Дневен хороскоп за 19.5.2019 година

Дневен хороскоп за недела, 19. мај 2019 година. 

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Ако сте во врска, ќе настојувате со љубезен и мирен пристап да одржувате солиден статус кво. Самците засега ќе останат осамени.

Кариера

Држете се до проверени правила и почитувајте ги зададените примери. Се што е надвор од тие граници би можело да предизвика пропусти или збрка.

Здравје и совет

Трпение, спасение.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Ќе се занимавате со вашите мали тајни. Анализите за нив ќе ви одземат голем дел од времето , кое инаку ќе го поминевте сами и во двојка.

Кариера

На крајот на еден проект ќе се покаже дека сте направиле повеќе од другите или повеќе отколку што самите од себе очекувавте.

Здравје и совет

Малку пополека и обмислено.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Ќе продолжите да уживате во друштво на саканите лица. Младите би можеле дури и да се вљубат.

Кариера

Во текот на денот ќе забележите дека работите се полесно и полесно. а освен тоа ќе добивате и пофалби.

Здравје и совет

Би можеле да поместите планини.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Веројатно е изразување на емоции од страна на лице со кое работите или вашата сакана личност ќе ви дојде на работа.

Кариера

Без оглед што не сте богати , денеска ќе заклучите дека сте задоволни од своите приходи. Не е се во парите.

Здравје и совет

Во право сте целосно.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Ве очекува трошок на кој не сте сметале и тоа поради една многу драга млада личност. Инаку , вашата врска добро напредува.

Кариера

Во работата се повеќе успевате да ги споите задоволството со обврските. Тоа ве мотивира за да добивате нови креативни идеи.

Здравје и совет

Излезете на свеж воздух.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Другата страна денеска ќе ви ја покаже својата нежност или ќе ви се довери. Бидете внимателни и сетете се како ви беше на вас.

Кариера

Помали несогласувања ќе бидат поврзани со темата за паузи на работното место, но генерално за вас сите рабхоти се подобруваат.

Здравје и совет

Почестете се со нешто што го посакувате.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Довербата што од вас ја очекува другата страна ќе се зацврсти доколку се потрудите да бидете добар слушател. Не е тоа толку тешко.

Кариера

Би можеле да почнете нова работа или нов проект. Подготвени сте за битка и предизвици што ве очекуваат до неговото исполнување.

Здравје и совет

Согледувајте ја реалноста.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Одличен ден за љубов и за изразување на чувствата. Многумина денеска ќе си ја отворат душата и ќе го покажарт своето лавовско срце.

Кариера

Дури и ако не бидете сосема јасни , ќе ве разберат зашто ќе бидете уверливи поради емоциите што ги внесувате во она што ќе го работите.

Здравје и совет

Ќе бидете прифатени.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

И денеска ќе продолжите со вашите љубовни успеси. Оние во врска ќе бидат среќни , а самите секако нека излезат. Се е можно.

Кариера

Како што поминуваат работните часови, вие се повеќе во мислите ќе се насочите кон организирање вечера со пријатно друштво.

Здравје и совет

Здрави сте и весели.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Во длабочината на душата ќе чувствувате несигурност поради празнината во љубовниот живот. Немојте да се внесувате во тоа.

Кариера

Доколку малку застанете , ќе видите дека работите се одвиваат се подобро и подобро. Затоа не се замарајте со ситници.

Здравје и совет

Не може се да биде совршено.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Не се плашете од вашата сериозност и сериозните намери. Можеби сега е време кога тоа може да го покажете во личните односи , кои инаку се добри.

Кариера

Она што вие сега го развивате и го градите, сигурно е дека ќе се развиое во долгорочна работа. Само продолжете.

Здравје и совет

Не е забрането ако сакате да се опуштите.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Било да сте во врска или сами, ќе бидете несигурни во врска со низа прашања каде оди сето ова. Од вас се бара поголема доза на толеранција.

Кариера

Вашите колеги денеска ќе се покажат малку повеќе вешти во уметничките или креативните работи. Тиа ќе се изразуваат , а вие следете ги.

Здравје и совет

Дишете длабоко.

Видео- фото: Мекларен ГТ

„ГТ“ е првиот  „ grand turer", на Мекларен, тоа е воедно и најголемиот модел на познатиот британски производител на автомобили.

По Саемот во Женева каде ја најави промоцијата, Мекларен сега го претстави потполно новиот модел со едноставно име ГТ.

Мекларен ГТ е двосед наменет за уживање и на долгите патувања. Овој модел има голем багажник од дури 570 литри, 420 л. Во задниот дел и 150 л во предниот дел .

Производителот наведува дека сопствениците на Мекларен ГТ ќе можат да спакуваат по два пара скии или торба за голф.

Новиот луксузен автомобил има 4,0 твин турбо В8 мотор кој развива 620 коњски сили. До брзина од 100 километри стигнува за само 3,2 секунди, а до 200 км на час за точно девет секунди.

Најголемата брзина изнесува 326 км на час.

Производителот посебно ги истакнува тркачките перформанси,  должината на автомобилот од  4,7 метри и модерниот ентериер.

Новиот модел има досега најголеми тркала во историјата на брендот. Напред се со дијаметар од 20 инчи, а позади од 21 инч.

Првите примероци од Мекларен ГТ моделот треба да се појават на крајот од годинава и ќе се продаваат по цена од 185 000 евра.

Јапонија подарува напуштени куќи?!

Во Јапонија има премногу куќи и премал број на луѓе да живеат во нив.Овој проблем е познат под името „Акија“.

Јапонците се повеќе ги напуштаат руралните делови и се преселуваат во градовите.Тие не се заинтересирани за живот надвор од градовите што предизвика пад на побарувачката на куќите надвор од градските средини.А кога нема побарувачка цените паѓаат.

Според медиумите најголем виновник за вакво нешто се демографските промени.

Бројот на жители во Јапонија во 20 век забележа фантастичен раст од 40 на 127 милиони , а сега овој број почна нагло и брзо да паѓа.Со сегашната стапка на раст има тенденции до 2100 година бројот на жители на Јапонија да падне за една третина на околу 85 милиони , стручњаците сметаат дека ако овој тренд продолжи во 2300 година во Јапонија ќе живеат само 8,5 милиони жители.

Во 2008 годна во Јапонија имало околу 7,5 милиони празни куќи, до 2013 овој број е зголемен на 8,2 милиони.

Поради овие факти трговците на недвижнини преку интернет нудат бесплатни куќи.Новите сосптвеници се обврзани само за данок и плаќање на агентот за недвижнини.На многу од овие напуштени куќим и е потребна реконструкција.

Но, ако продолжи трендот на намалување на бројот на жители, во иднина ќе нема кој да ги земе овие куќи иако тие се нудат бесплатно.

Јапонија секако не е единствената држава која подарува куќи.Во некои рурални делови на Италија се нудат куќи за само едно евро.

притисни ентер