Може ли роботите да ги заменат луѓето и да им се укинуваат работните места?

Во светот е се повеќе зголемен стравот дека вештачката интелигенција ќе предизвика укинување на многу работни места .

Според американските анализи , во следните 20 години , дури 40 до 50 проценти од работните места ќе бидат заменети со роботи . пишува магазинот Форбс. Истиот податок го потврдува и студија од Оксфорд , каде се наведува дека 47 проценти од американските работни места ќе бидат автоматизирани во наредните 20 години.

Сепак научниците сметаат дека стравот од загубата на работните места е претеран. Професорите Кен Голдберг и Ерик Брејер од универзитетот Беркли тврдат дека нема можност да се изгубат толку голем број работни места поради вештачката интелигенција.

Сметаат дека во иднина луѓето ќе се занимаваат со креативни работи , додека оние кои бараат автоматизам ќе им бидат препуштени на роботите.

Самостојните роботи со интелигенција и ,,мозок” како човековиот не се очекува пред 2030 , додека по 2050 ќе се појават роботите , кои би можеле да бидат целосно самостојни и со интелигенција поголема од онаа на луѓето .

Преубавата манекенка ги воодушеви своите фанови

Таа се прослави како заштитно лице на познатиот бренд  „Викторија Сикрет“

Преубавата манекенка Роми Стријд ги воодушеви своите фанови ширум светот со новите атрактивни фотографии. Оваа убавица од ден во ден станува се повеќе популарна. Дефинитивно никој не може да остане рамнодушен на нејзината убавина.

Крај за „McLaren 600LT“ после една година произведување

Како што најавија од компанијата „McLaren“ после една година е окончано производството на моделот „600LT“ и на тој начин го прават овој модел уште по ексклузивен.

Последните примероци од овој модел го напуштија погонот за производство и со тоа „McLaren“ заврши уште еден успешен дел од својата историја.

Видео: Најдолгиот зиплајн на светот

На планината Јебел Јаис во Обединетите Арапски Емирати, се наоѓа најдолгиот зиплајн на светот. Долг е скоро три километри.

На овој зиплајн можете да достигнете брзина од дури 170 Км/ч, погледнете во видеото како тоа изгледа во пракса.

притисни ентер