Кој ќе победи на Евросонг – најголеми шанси имаат модел, бисексуалец и опседнат со покемони

Според прогнозите на кладилниците најголеми шанси за победа на Евросонгот во Тел Авив имаат Холандија, Русија , Швајцарија и Италија.

На 64 натпревар за песна на Евровизија , што ќе се одржи во Тел Авив , Израел , Македонија не се споменува меѓу фаворитите на кладилниците. Русија ја претставува Сергеј Лазарев , кој пред три години во Стокхолм го зазеде третото место, а сега има шанси за победа со песната “Scream”. Тој е театарски актер и го игра Ромео во театарот ,,Пушкин “ во Москва.

Алесандро Махмуд ќе ја преставува Италија со автобиографската песна “Soldi”. Неговата главна опсесија му се покемоните , а глевен идол му е Фреди Меркјури.

Данкан Лоренс е првиот Холанѓанец , кој со недели високо котира на кладилниците за победа на Евросонг. Тој во Тел Авив ќе ја пее песната “The Voice”  , а поддршка ќе добива од неговото момче. Тој за себе вели дека е бисексуалец и дека се заљубува во личност , без оглед од кој пол е .

Швајцарецот Лука Хани со песната “She Got Me”исто така котира високо за победа. Тој работел како модел за машка долна облека , а најдобро се релаксира во пропшетките со неговата чивава.

Ламборџини не е веќе на врвот на уличните суперболиди (ВИДЕО)

Ламборџини веќе не е сопственик на рекордот на патеката во германскиот Хокенхајм , а титулата му припадна на најлутиот конкурент.

Се разбира , тоа е Ферари. Го победи суперспортскиот болид Aventador SVJ на Ламборџини , и тоа не само на патеката во Хокенхајм , туку и на онаа во Нирнберг.

Ферари во верзијата Писта побрз беше за 1,4 секунди со време од 1:45.9 и со тоа време се приближи до она на тркачките болиди. Верзијата Писта ја движи 3.9 литарски твин турбо V8 мотор со 720 Кс и 770 Нм .

За соборување на рекордот на Ламборџини е заслужен и возачот Кристијан Гебхарт.

Пајак во Австралија улови и изеде опосум (ВИДЕО)

Страшни фотографии објави Џастин латон , кои ги снимил нејзиниот сопруг , а на нив се гледа како огромен пајак лови и јаде опосум , вид мал торбар што личи на стаорец.

Во Националниот парк Маунт Филд на Тасманија сопругот на Џастин Латон снимил неверојатна борба. За научниците станува збор за навистина редок феномен.

Големите пајаци кои живеат во Австралија и на Тасманија знаат да изедат мало пиле , жаба или влекач , но не и опосум. Опосумот има тело долго од 5 до 11 сантиметри со тежина од 7 до 43 грама.

Видот опосуми што на снимката се гледа како жртва на пајакот е од поголемите , кои достигнуваат до 11 сантиметри должина и од 15 до 43 грама тежина.

Во 2016 Австралиец од државата Квинсленд сними кај него дома слично шокантно видео- пајак кој преку фрижидерот во неговиот дом носи глушец.

Фејсбук ја претстави својата криптовалута со која имаат големи планови

Компанијата Фејсбук денеска го објави планот за лансирање на криптовалутата либра , така што од секторот социјални мрежи се шири кон онлајн трговија и глобално плаќање.

Фејсбук се здружи со 28 партнери во проектот Libra Association што ќе управува со новата дигитална валута. Според информацвиите , планираат да ја лансираат на почетокот на 2020 година.

Партнери во проектот се моќни компаниуи како Mastercard, Visа, Spotify Technology, Paypal, eBay, Uber Technologies, Vodafone Group, како и инвестициски компании од типот на Andreessen Horowitz .

Се надеваат дека со стартот на либра ќе се соберат околу 100 компании . Секоја членка добива по еден глас во носење на клучните одлуки за мрежата за тргување со либра , а компаниите мора да вложат најмалку 10 милиони долари , за да бидат дел од групацијата.

По првата година , Фејсбук нема намера да го задржи водечкото место меѓу членките.

Компанијата основа и филијала наречена Калибра , која ќе нуди дигитални паричници за потребите на штедење , праќање пари и потошувачка на либра.

Kалибра ќе биде поврзана со платформите на фејсбук за праќање пораки како Messenger и WhatsApp, кои веќе имаат над милијарда корисници.

притисни ентер