Со ГМО вирус излекувана смртоносна инфекција од супербактерија

Британска тинејџерка е успешно излекувана од инфекција со супер бактерија со помош на ГМО вирус , што е прв ваков случај во светот.

17- годишната Изабела Холдавеј две години се бореше за животѕ по трансплантацијата на белите дробови . Се заразила со супербактерија и антибиотиците немале никакво дејство. ,,Ја изгубивме надежта . Ни кажаа дека шансата за преживување е помала од 1%.”, вели мајката на Изабела, Џо Холдавеј. Но , откако докторите и дале коктел на бактертиофаги , односно вируси кои не ги напаѓаат човековите клетки , но се модифицирани за убивање бактерии , Изабела целосно се опоравила.

,,Сега ги прави сите работи како и другите нејзини врсници. А ми рекоа да не се надевам премногу ,зашто терапијата е експериментална.”, додава мајката. Докторите ги испитуваат дејствата на бактериофагите речиси цел век , но имаше редуцирана употреба зашто вирусите набргу еволуираа , така што не беа доволно ефикасни во справувањето со бактериите.

Но случајот со Изабела покажа дека генетски модифицираните вируси може да имаат исклучителен ефект против одредени видови бактерии , па дури и против оние на кои не делуваат познатите антибиотици. Изабела е првиот пациент на светот врз која се употребени овие вируси и се покажа за ефикасен метод , но докторите од британската клиника велат дека оваа метода ќе треба уште многу да се испитува за да почне масовно да се  применува.

Во нејзиниот случај , инфекцијата се појавила пред две години на хируршката рана и се проширила на црниот дроб и на белите дробови, така што по девет месеци во болница веќе не реагирала на антибиотици.

Во јуни 2018 Изабела почнала да прима инфузии со бактериофаги , примајќи милијарди вируси во исто време , а по шест недели инфекцијата се повлекла од нејзиниот црн дроб.

Започна изградбата на репродуктивниот центар за елени на Галичица

Во Националниот Парк Галичица почна изградбата на репродуктивниот центар за елени.

 Центарот со големина од стоттина хектари ќе биде дом на 30 елени (24 женки и 6 мажјаци), а ќе биде опремен со модерна инфраструктура: карантин, хранилишта, поилишта, солишта и набљудувачници.

Проектот, вреден 340.000 евра, е дел од Програмата на Европската унија „Подобрување на управувањето со заштитените подрачја", вредна 4,3 милиони евра, а ја спроведува Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во партнерство со Министерството за животна средина и просторно планирање.

Националниот парк Галичица, во рамки на проектот спроведува и активности за подобрување на управувањето со планинските тревести екосистеми со цел нивно зачувување и запирање на процесот на сукцесија.

Видео: Роналдо како манекен за долна облека

Еден од најдобрите светски фудбалери, Португалецот Кристијано Роналдо  одлучи малку да заборави на фудбалот и да се проба во улогата на манекен.

34-годишниот Кристијано без многу размислување решил самиот да изрекламира  својата нова линија на долна облека. Наместо да ангажира и плати манекен асот на Јувентус се соблекол и ја промовирал долната облека со негов потпис.

На радост на неговите фанови од поубавиот пол Роналдо на фотографии и видеата објавени на социјалните мрежи го покажува своето мускулесто тело со многу малку облека на себе.

-Летото е  мојот омилен дел од годината. Заоѓањето на сонцето е мојот најомилен момент. Тоа чувство сакав да го забележам и во новата кампања, користејќи интензивни бои кои ја красат мојата нова колекција. Сакав кампањата да одава чувство на опуштеност, изјавил Кристијано Роналдо при лансирањето на својата нова колекција на долан облека.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HighSummer photoshoot collection in the making 🔥 🔥 🔥 #CR7 #CR7Underwear #HighSummer

A post shared by CR7 (@cr7cristianoronaldo) on

Иако неговите манекенски ангажмани понекогаш предизвикуваат подсмев во фудбалскиот свет, Кристоијано долги години одлично заработува токму од овие работи. Мегапопуларниот фудбалер денеска „тежи“ околу 450 милиони долари, само во минатата година Кристијано заработил 108 милиони долари , од кои дури 47 се од спонзорските договори.

Мараја Кери откри колку партнери имала!?

Светската дива Мараја Кери одговарала  на интимни прашања и открила со колку партнери била?!

Мегапопуларната пејачка Мараја Кери била во брак со актерот и водител Ник Кенон со кога има две деца. Веќе некое време е во врска со танчарот Брајан Танак, пред него била свршена со милијардерот Џејмс Пакер, тоа се три мажи. Првиот сопруг е четвртиот маж во нејзиниот живот.

Сега Мараја во интервју за „Космополитен“ открила дека била „само со пет мажи“.

-Не сум имала многу партнери, но сите беа различни. Во животот бев со пет партнери. Некој би рекол дека сум многу слаба на ова поле во односно на некои други, изјавила Мараја Кери.

Прашање е само дали нејзините фанови и јавноста веруваат во овие зборови на Мараја?!

притисни ентер