Би-Би-Си го отпушти водителот кој го навреди кралското семејство со расистички твит (фото)

Би-би-си денеска го отпушти водителот кој на Твитер постави фотографија од шимпанзо во облека, со натпис „кралското бебе ја напуша болницата“.

Презентерот Дени Бејкер е обвинет за исмејување на војвотката врз основа на нејзината раса.

Портпарол на Би-Би-Си изјави: Ова беше сериозна грешка во проценката, додавајќи дека во целосна спротивност на вредностите за кои се залага таа медиумска куќа.

Сопругата на Принцот Хари, Меган, раѓа рано во понеделникот на момчето на Арси, првото дете од трката во месана во британското кралско семејство во блиска историја.

„Дени е прекрасен новинар, но веќе нема да работи со нас на неделната емисија“, потврди Би-би-си.

Бејкер, кој и самиот потврди дека е отпушен во два наврати се извини.

– Уште еднаш. Искрено извинување за глупавото, непромислено шегачење претходно. Тоа требаше да биде шега за кралското семејство наспроти животните во циркус, дотерани во нова облека, но беше интеретирана како шега за мајмуни и раса, поради што и ја избришав. Изгледа мене ми е редот да бидам „на тапет“, напиша тој на Твитер.

Меган, сопругата на принцот Хари, во понеделникот роди машко дете, кое го нарекоа Арчи и кое е прво дете од мешана раса во британското кралско семејство во блиската историја. Меган, чија мајка е од афроамериканско потекло, а татко и е белец, веќе беше предмет на расистички коментари на социјалните мрежи.
Related image

Видео: Погледнете како изгледа островот за богати и славни во Мајами

Островот на милионерите е приватен остров на кој живеат само 42 луѓе а има 34 куќи.

Се работи за Индијан Крик Вилиџ во заливот Вискејн во Мајами а некои од неговите жители се супермоделот Адријана Лима, пеаќот Хулио Иглесиас и инвеститорот Карл Ајкан.

Островот е обезбедуван од приватна полиција а секоја куќа е сместена во првиот ред до морето за сите да можат да уживаат во погледот.

Центарот има и игралиште за голф а куќите од овој комплекс ретко се наоѓат на продажба.

Моментално се продава само една и тоа за 24 милиони долари.

Неверојатна приказна,го проголтала вереничкиот прстен додека спиела

Јена Еванс од Калифорнија завршила на операција откако во сон го проголтала сопствениот веренички прстен.

Таа сонувала дека со вереникот Боби се на вечерен воз на кој има група негативци .

Вереникот во сонот и рекол дека треба да го проголта прстенот за негативците да не го одземат. Таа го ставила прстенот во уста, го проголтала и се напила чаша вода. Во теј момент се пробудила, сфатила дека се работи за сон и продолжила да спие.

Кога утрото се разбудила видела дека и го нема прстенот. Тогаш таа сфатила дека не баш се било сон...

„Го разбудив мојот вереник и му реков дека сум го проголтала прстенот. Мислам дека не ми поверува веднаш. Долго време се смеевме а потоа и се јавивме на мојата мајка а тогаш уште посилно се смеевме“ раскажува Јена на својот Фејсбук профил.

Таа потоа отишла во болница каде што ја снимале и откриле дека навистина има прстен во нејзиниот стомак.

Докторите ја успале Јена и со ендоскопија го извадиле прстенот кој му го дале на вереникот Боби.

Боби и го дал прстенот на Јена а таа му ветила дека никогаш повеќе нема да го загуби.

„Абарт 595 Писта“ е златна средина

Новиот модел е замислен како опција помеѓу стандардниот „595“ и поскапата верзија „Туризмо“.

„Абарт“ ја претстави „Писта“ верзијата на моделот „595“ кој е заснован на „Фиат 500“. Произведувачот соопшти дека овој автомобил во поглед на цената е позициониран измеѓу базичната верзија на „595“ и „595 Туризмо“.

Сепак „595 Писта“ има мотор со иста јачина како и „Туризмо“. Тоа значи дека под хаубата се наоѓа 1.4 литарски турбо- бензин мотор со165 коњски сили.

Силата на предните тркала се пренесува преку автоматизиран мануелен менувач кој во суштина работи како автоматик но брзините можат да се менуваат и рачно.

Од „Абарт“ се пофалија дека овој автомобил во петта брзина забрзува од 80 до 120 км/ч за 7,8 секунди а неговата максимална брзина е 218 км/ч.

За „595 Писта“ да може безбедно да запре ставени се специјални сопирачки со дискови чиј пречник е 264 мм напред и 240 мм назад.

притисни ентер